Taneczne igrzyska w Starogardzie

Feeria kolorów, magia świateł, gracja ruchów, wymyślne stroje i wielkie emocje. Wszystko to można było podziwiać 5 listopada w starogardzkiej Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego II Memoriał Edwarda Kowalke zgromadził 167 par z całej Polski. W specjalnym pokazie wystąpił starogardzianin Igor Wilczyński ze swoją partnerką Iriną Grishiną.

Uroczystą galę utworem „Shape of you” rozpoczął zespół Brassticks z Gdańska. Poprowadziła ją Iwona Pavlović, znakomita polska tancerka i międzynarodowy sędzia taneczny, szerokiej publiczności znana jako jurorka wszystkich edycji programu telewizyjnego „Taniec z Gwiazdami”.

Iwona Pavlovic

Prowadząca bez problemu do tanecznej zabawy włączyła całą publiczność. Z dużym sentymentem wspominała też Edwarda Kowalke, który wielokrotnie oceniał ją na turniejach. – Doskonale pamiętam pana Edwarda. Tak się składa, że zawsze dostawałam od niego wysokie noty. Kiedyś powiedział mi nawet, że dla niego jestem „Gwiazdką”. Być może już wtedy wywróżył mi sędziowanie w „Tańcu z gwiazdami”. Edward Kowalke był niezwykle skromnym człowiekiem, dlatego tym bardziej cieszę się, że doczekał się turnieju tańca swojego imienia. To ważne, że pamięta się o nim w jego rodzinnym mieście. Ja zostałam tutaj przyjęta niezwykle ciepło. Jest mi z tego powodu bardzo miło. To był udany wieczór – powiedziała Iwona Pavlović.

Tancerze, ich rodzice i przyjaciele oraz miłośnicy tańca wypełnili halę miejską w Starogardzie Gdańskim już od wczesnych godzin rannych. Pary startowały w przedziałach wiekowych od najmłodszych (7-8 lat po pary dorosłe powyżej 15. roku życia). Swoje umiejętności prezentowały w klasach tanecznych dla początkujących H i F oraz sportowych E, D, C i B. Tancerze przyjechali z całej Polski oraz Kaliningradu. W sumie wystąpiło 167 par, wśród których pojawili się też tancerze z Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Starogardzianie osiągnęli na turnieju spore sukcesy. Podczas wieczornej gali Julia Cyrzan i Michał Dudek zajęli III miejsce w swojej kategorii. Wiktoria Szramke i Łukasz Sojka brawurowo zwyciężyli w tańcach latynoamerykańskich w klasie tanecznej B. Medale, dyplomy i nagrody wręczały żona pana Edwarda Helena Kowalke oraz dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

Wiktoria Szramke i Łukasz Sojka zajęli pierwsze miejsce w tańcach latynoamerykańskich w klasie tanecznej B.

Podczas wieczornej gali o miano najlepszych walczyli również seniorzy-hobbyści, których tańce zostały sowicie nagrodzone brawami. Występy urozmaicił pokaz mistrza najwyższej klasy tanecznej „S”, trzykrotnego Mistrza Polski w tańcach latynoamerykańskich Igora Wilczyńskiego. Pochodzący ze Starogardu Gdańskiego wychowanek Edwarda Kowalke zatańczył z Iriną Grishiną z Rosji. Cha cha, paso doble i rumba w ich wykonaniu zapierały widzom dech w piersiach. Profesjonalne figury, perfekcyjne gesty i lekkość ruchów potwierdzały mistrzowską klasę tancerzy.

Igor Wilczyński z Iriną Grishiną 

– To już drugi Memoriał Edwarda Kowalke, my też jesteśmy tutaj drugi raz. To dla nas wielka frajda. Osobiście bardzo się cieszę, że mogę zatańczyć w moim rodzinnym mieście i w dodatku na turnieju imienia mojego pierwszego nauczyciela tańca. Tak naprawdę to właśnie dzięki Edwardowi Kowalke w ogóle zacząłem tańczyć – mówił Igor Wilczyński. – Już niedługo wyjeżdżamy z Iriną na turniej do Rosji, a potem znów walczymy o Mistrzostwo Polski – para podzieliła się swoimi planami.

Na gali pojawiły się władze samorządowe. Wśród publiczności znalazł się również pochodzący z Tczewa, zawodnik reprezentacji Polski w piłce nożnej Paweł Wszołek. Jego obecność nie uszła uwadze prowadzącej Iwonie Pavlović, która poprosiła go o kilka słów.

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego II Memoriał Edwarda Kowalke zakończył się wspólnym walcem tancerzy, prowadzących, organizatorów i publiczności. Na sam koniec na parkiet wjechał specjalnie na tę okoliczność przygotowany tort. Zespół Brassticks zagrał utwór „Czterdzieści lat minęło” na cześć obchodzącego w tym roku czterdziestolecie istnienia Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls” działającego przy SCK.

Całodzienna impreza zorganizowana została przez Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Pomógł im Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia Pozytywni. Nad całością czuwał kierownik artystyczny Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Patronat nad wydarzeniem sprawowali Prezydent Starogardu Gdańskiego – Janusz Stankowiak, Starosta Powiatu Starogardzkiego – Leszek Burczyk oraz Wójt Gminy Starogard Gdański – Stanisław Połom.

Fot. Magdalena Dalecka