Taneczna uczta w Starogardzie Gdańskim

Feeria kolorów, magia świateł, gracja ruchów, wymyślne stroje i wielkie emocje. Wszystko to można było podziwiać 29 października w starogardzkiej Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego V Memoriał Edwarda Kowalke zgromadził 178 par z całej Polski. W pokazowym tańcu wystąpili Mistrzowie Polski i finaliści Mistrzostw Świata formacja standardowa Jantar z Elbląga. Uroczystą Galę poprowadził Rafał Maserak.

W całodziennych turniejowych zmaganiach V Memoriału Edwarda Kowalke w Starogardzie Gdańskim taneczne umiejętności zaprezentowało 178 par z całej Polski. Tancerze startowali w różnych grupach wiekowych i klasach. Turniej rozegrano w trzech blokach. W ostatnim o tytuł Mistrzów Województwa Pomorskiego rywalizowali seniorzy z grupy Senior Sport.

Starogardzianie na podium

Na pierwszym miejscu podium starogardzianie Piotr i Julita Pieszkunowie. Otrzymali tytuł Mistrzów Województwa Pomorskiego w tańcach standardowych

Wśród uczestników Turnieju nie zabrakło starogardzian z Klubu Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Reprezentowało go dwadzieścia troje dzieci i trzy pary dorosłe. Tytuł Mistrzostw Województwa Pomorskiego w grupie Senior II Open w tańcach standardowych wywalczyli Piotr i Julita Pieszkunowie. Trzecie miejsce zajęli Rafał i Wioleta Drwięgowie. Państwo Pieszkun zdobyli również tytuł wicemistrzów w tańcach latynoamerykańskich, a miejsce trzecie Państwo Kuraszewicz.

Uczta dla oka i ucha

Uczestnicy Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego V Memoriał Edwarda Kowalke w Starogardzie Gdańskim

Tancerzy oceniało ośmioosobowe jury, a dopingowała ich publiczność zgromadzona wokół parkietu i na trybunach. Tego dnia przez Halę Miejską w Starogardzie Gdańskim przewinęło się ponad tysiąc widzów, którzy gromkimi brawami nagradzali umiejętności tancerzy, wyrażając w ten sposób swój podziw, dodając im otuchy.

Emocje rosły z godziny na godzinę. Stroje stawały się coraz barwniejsze, bogatsze i bardziej wyszukane. Podczas, gdy panie w przepięknych sukniach czarowały wdziękiem i gracją, panowie – we frakach emanowali powagą i elegancją. Razem tworzyli niezwykle barwną mozaikę wizualną, która w połączeniu z doskonałą muzyczną oprawą, zapewniła widzom niezapomniane wrażenia.

Uroczysta Gala 

Córka Edwarda Kowalke – Kamila otworzyła Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego V Memoriał Edwarda Kowalke w Starogardzie Gdańskim

Kulminacyjnym punktem Turnieju była Gala. Otworzyły ją Helena Kowalke z córką Kamilą, która na tę okoliczność przyleciała z Ameryki.

–  Jestem dumna, że Starogard Gdański pamięta o moim zmarłym tacie, który kochał taniec nad życie. Starogard  był miastem, któremu poświęcił całe swoje życie. Chciałabym, aby mógł teraz widzieć, że w Starogardzie taniec towarzyski kwitnie i że tak dużo jego miłośników przyszło tutaj dzisiaj, by podziwiać taniec. Tymi słowami oficjalnie otwieram Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego V Memoriał Edwarda Kowalke – powiedziała Kamila Kowalke.

Uroczystą Galę Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego V Memoriał Edwarda Kowalke w Starogardzie Gdańskim poprowadził znakomity tancerz znany z programu „Taniec z Gwiazdami ” Rafał Maserak

Galę poprowadził znakomity tancerz znany z programu „Taniec z Gwiazdami” Rafał Maserak. Okazał się równie dobrym prowadzącym co tancerzem. Rozgrzewał publiczność anegdotami z tanecznego świata, a w przeprawach pomiędzy występami porywał widzów z siedzeń do tańca. Ucztą dla oka i ucha był pokazowy taniec Mistrzów Polski i finalistów Mistrzostw Świata Formacji Standardowej „Jantar” z Elbląga. Układ, który zatańczyli do muzyki Queen, zaparł widzom dech w piersiach. Profesjonalne figury, perfekcyjne gesty, lekkość ruchów potwierdzały mistrzowską klasę tancerzy.

Mistrzowie Polski i finaliści Mistrzostw Świata – Formacja Standardowa „Jantar” z Elbląga

Wspólny walc

Turniej zakończył się tradycyjnie tańcem ku czci Edwarda Kowalke w wykonaniu uczestników Turnieju i zaproszonych gości. Wspólnie zatańczyli walca do utworu Zbigniewa Wodeckiego „Opowiadaj mi tak”, który na żywo wykonali Mateusz Kotwica i Daria Tomczak z Tczewa. Podkład do utworu nagrała Starogardzka Orkiestra Dęta SCK.

Wspólny walc uczetsników, widzów i zaproszonych gości ku czci znakomitego trenera tańca towarzyskiego i sędziego Edwarda Kowalke

Nagrodzono bardzo wielu tancerzy, kilka par awansowało też do wyższej klasy tanecznej. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy, nagrody i puchary ufundowane przez władze samorządowe oraz sponsorów.

Wszystkie wyniki znaleźć można na stronie: https://baza.fts-taniec.pl/reg/LIVE/2022/20221029_Starogard_Gdanski/20221029_Starogard_Gdanski_wyniki.pdf

Specjalne podziękowania od prezydenta miasta Janusza Stankowiaka otrzymali zaproszeni goście Helena Kowalke, Kamila Kowalke i Rafał Maserak.

Specjalne podziękowania od Przeydenta Miasta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka odbiera żona Edwarda Kowalke – Helena Kowalke

Podziękowania dla organizatorów

Organizatorami imprezy byli: Starogardzkie Centrum Kultury i Klub Tańca Towarzyskiego „Impuls”. Pomógł im Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia „Można Inaczej”. Pierwsze dwa bloki taneczne poprowadziła Danuta Niemczynowicz – Przekop z Olsztyna. O znakomitą oprawę muzyczną zadbał Romuald Koszper z Elbląga, a nad całością czuwał Kierownik Artystyczny Łukasz Rocławski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Organizatorzy – Ewa Roman Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury i Kierownik Artystyczny Turnieju Łukasz Rocławski

Patronat nad wydarzeniem sprawowali Prezydent Starogardu Gdańskiego – Janusz Stankowiak, Starosta Powiatu Starogardzkiego – Kazimierz Chyła oraz Wójt Gminy Starogard Gdański – Magdalena Forc-Cherek.

fot. Magdalena Dalecka