Tak świętowali działkowcy

Bez tego kawałka własnej ziemi wielu z nich nie wyobraża sobie życia. Ogródki, które pielęgnują z tak wielką pasją są dla nich azylem, ulubionym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. 18 i 19 sierpnia Dni Działkowca świętowali właściciele działek z ROD „Malwa I” i „Neptun”.

W sobotę 18 sierpnia 40-lecie istnienia obchodziły Rodzinne Ogrody Działkowe „Malwa I”. Z tej okazji działkowców odwiedził Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. – Cieszę się, że mogę spotkać się z Państwem w tak pięknych okolicznościach przyrody. Wasze Ogrody są położone bardzo malowniczo. Osobiście jeszcze nie jestem działkowcem, ale kto wie. Z okazji pięknego jubileuszu życzę Państwu jak największej radości ze zbieranych plonów oraz tego, abyście w swoich ogródkach mieli czas również się zrelaksować – mówił prezydent Starogardu.

Dla zebranych gości zaśpiewał i zagrał Kamil Zaremski, któremu z gitarą towarzyszył Sławomir Zaremski.

Z kolei 19 sierpnia Dni Działkowca świętowali właściciele ogródków z ROD „Neptun”. Zarówno starsi, jak i młodsi mogli znaleźć coś dla siebie. Dla dzieci przygotowano specjalne animacje. Brały udział w konkursach, ścigały się oraz tańczyły ze Shrekiem.

– Dni Działkowca to co roku najlepsza okazja na podsumowania. W tym roku Pomorski Okręg Polskiego Związku Działkowców otrzymał sztandar. Uroczystości odbyły się 18 sierpnia w Pruszczu Gdańskim. Jestem szczęśliwy, że nasze działki odnoszą sukcesy na skalę ogólnopolską. Działka nr 12 w naszym Ogrodzie została bowiem laureatem ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez PZD. Serdecznie gratuluję Państwu Bejrowskim, którzy w ubiegłym roku zajęli pierwsze miejsce w okręgu – powiedział prezes ROD „Neptun” Bogdan Grzela.

Podczas plenerowej imprezy prezydent miasta Janusz Stankowiak razem z Bogdanem Grzelą wręczyli nagrody laureatom konkursu na najpiękniejszą działkę. W tym roku tą najwspanialszą okazał się ogródek pana Mariana Lange.

Podziękowania za współpracę i wsparcie, także finansowe, otrzymali prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz jego pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych Sylwia Ossowska.

Chociaż do grona działkowców systematycznie dołącza coraz więcej młodych ludzi, to jednak wciąż najbardziej liczną grupę stanowią wśród nich emeryci. Dlatego spotkanie w „Neptunie” było także doskonałą okazją do zaprezentowania i rozdania przygotowanego przez Urząd Miasta Starogard Gdański informatora zatytułowanego „Przyjazny Starogard dla Seniorów”. Zebranym gościom czas umilił występ duetu Edmund i Irena. Wokaliści wykonali znane przeboje.

Fot. Małgorzata Rogala