„Tak długo, jak coś żyje w ludzkiej pamięci, nie rozpływa się w niebycie”. Obchody 85. rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę

W 85. rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę na cmentarzu przy ul. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, delegacje władz miasta, gminy, powiatu i instytucji uczcili pamięć ofiar II wojny światowej. Złożyli kwiaty przy zbiorowej mogile starogardzian.  

Miasto Starogard Gdański 17 września br., reprezentował Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego Zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Od lewej Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz zastępcy Prezydenta – Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki

W imieniu Prezydenta Miasta i Przewodniczącej Rady Miasta wszystkich obecnych na uroczystości przywitał harcmistrz Wojciech Mokwa, po czym odśpiewano Hymn Państwowy.

– Spotkaliśmy się dzisiaj tutaj, pod pomnikiem ofiar II wojny światowej, aby uczcić pamięć i oddać cześć wszystkim, którzy ucierpieli w wyniku strasznego ataku Związku Radzieckiego na nasz kraj. Ataku, który przyniósł wiele zła, bólu, cierpienia i śmierci – rozpoczął Wojciech Mokwa. -Dokładnie 85 lat temu, 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Tym samym Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku – przypomniał historię prowadzący uroczystość.  -Agresja ZSRR na nasz kraj niosła ze sobą straszne konsekwencje, jakimi były między innymi masowe mordercze represje wobec Narodu Polskiego, często ludobójstwa pozostających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej Polskiej, grabież polskiego majątku narodowego i dóbr prywatnych. W głąb ZSRR wywożono sprzęt produkcyjny i dokumentację z zakładów przemysłowych, lokomotywy, wagony, samochody oraz inwentarz żywy i martwy. Obrabowano polskie muzea, biblioteki oraz archiwa i prywatne zbiory dzieł sztuki – kontynuował. -O tych dramatycznych wydarzeniach trzeba pamiętać. Należy przypominać o nich zwłaszcza ze względu na młodzież oraz to, co od ponad dwóch i pół roku dzieje się w sąsiadującej z Polską Ukrainie. Oddajmy więc hołd wszystkim ofiarom zbrodniczej napaści sowieckiej na Polskę oraz wszystkim ofiarom II wojny światowej. Cześć ich pamięci!

Wszystkich obecnych na uroczystości przywitał harcmistrz Wojciech Mokwa, który wygłosił okolicznościowe przemówienie

Modlitwę za poległych odmówił Proboszcz parafii Kościoła pw. Św. Wojciecha ks. Janusz Lipski. 

-Podczas II wojny światowej w sercach synów i córek Narodu Polskiego w imię miłości do Ojczyzny wyjawiły się męstwo, heroizm, odwaga, poświęcenie i determinacja – mówił. -Wielu z nich w wierze znalazło siłę aby w obronie Ojczyzny ofiarować zdrowie, a nawet życie. Dzisiaj modlimy się za bohaterów tamtych lat. Wspominamy ich zmagania z najeźdźcą ze wschodu i zachodu. Boże spraw abyśmy pamiętali, że chcąc budować przyszłość musimy pielęgnować przeszłość…

Proboszcz parafii Kościoła pw. Św. Wojciecha ks. Janusz Lipski

Poprzez złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Pomordowanych za Honor i Ojczyznę zebrani oddali hołd wszystkim, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Po uroczystości delegacja władz miasta wraz ze sztandarem II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich złożyli kwiaty na grobie ppłk Józefa Trepto i ppłk Tadeusza Łękawskiego.

 

Grobowiec II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich

Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Chóru Sicut Avis. 

Chór Sicut Avis

Fot. Anna Więckiewicz