Ta przyjaźń trwa już 25 lat

Prezydent Starogardu Gdańskiego i Burmistrz Diepholz podpisali akt odnowienia przyjaźni, zawarty 16 maja 1998 roku. Goście z Niemiec zwiedzili Starogard i Szymbark. Wspólnie z mieszkańcami Starogardu odsłonili Gwiazdka na Bulwarze Diepholz i konstrukcję stalową, symbolizującą przeszłość teraźniejszość i przyszłość, którą miasto otrzymało od nich w prezencie. Tak Starogard i Diepholz przez dwa dni 18 i 19 maja br. świętowały jubileusz 25-lecia partnerstwa obu miast.

Starogard i Diepholz przyjaźnią się od 25 lat. Ich wspólna relacja zaczęła się już w 1994 roku ale to 16 maja 1998 roku przedstawiciele obu miast podpisali akt partnerstwa. Stronę polską reprezentował ówczesny prezydent miasta Paweł Głuch i nieżyjący już przewodniczący Rady Miejskiej Starogard Gdański Roman Klin. Ze strony niemieckiej akt podpisali ówczesny burmistrz Diepholz Hans-Werner Schwarz oraz dyrektor miasta Herbert Heideman. Współpracę kontynuowali dalej byli prezydenci: Stanisław Karbowski i Edmund Stachowicz. Obecnie pieczę nad nią sprawuje prezydent Janusz Stankowiak.

Grupa ludzi przy Wierzycance w parku
Delegacja z Niemiec zwiedza Starogard Gdański

Od ćwierć wieku mieszkańcy obu miast odwiedzają się nawzajem, a władze wymieniają praktyką i doświadczeniami w zakresie funkcjonowania administracji, działań inwestycyjnych, kulturalnych i społecznych. Ważnym elementem tej współpracy jest również wymiana młodzieży ze szkól podstawowych i ponadpodstawowych.

Jubileusz 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej

W tym roku przypadł jubileusz 25-lecia tej współpracy. Gospodarzem jubileuszowych uroczystości był Starogard Gdański. Z tej okazji do naszego miasta przyjechało blisko siedemdziesięciu mieszkańców miasta Diepholz. Ugościli ich w swoich domach przyjaciele z Polski.

Ludzie siedza przy stole i słuchają. Mężczyzna przy mównicy stoi i przemawia.
Prezydent Janusz Stankowiak przy mównicy podziękował gościom z miasta partneskiego Diepholz za przyjęcie zaproszenia na jubileuszowe spotkanie 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej

Podczas oficjalnego spotkania w Urzędzie Miasta 19 maja 2023r., prezydent Janusz Stankowiak podkreślił rolę i znaczenie bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń w budowaniu trwałych relacji partnerskich. Zaprezentował też gościom krótki film o tym, jak zmienia się Starogard, jakie miasto prowadzi inwestycje i jakie planuje w niedalekiej przyszłości. Burmistrz Diepholz Florian Marré i przewodnicząca Rady Miasta Diepholz Jolanta Malan podziękowali za zaproszenie i gościnę. Byli pod wrażeniem, w jak szybkim tempie rozwija się Starogard Gdański. Artysta Ulrich Halfpap opowiedział też o idei wybudowania w Starogardzie mostu przyjaźni wymyślonego i stworzonego przez dzieci z Niemiec.

W spotkaniu oprócz gości z Niemiec uczestniczyli wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz prezydium Rady Miasta z przewodniczącą Anną Benert i wiceprzewodniczącym Markiem Jankowskim na czele.

Odnowienie aktu partnerstwa

Tego dnia podczas jubileuszowego spotkania prezydent Janusz Stankowiak i burmistrz Diepholz Florian Marré podpisali akt odnowienia partnerstwa na kolejne 5 lat.

Podpisanie aktu odnowienia współpracy pomiędzy miastem Starogard i Diepholz. Akt podpisali prezydent  Janusz Stankowiak i burmistrz Florian Marre

— Przez te dwadzieścia pięć lat wiele się wydarzyło. Wspólnie stworzyliśmy swoją własną historię daleką od przeszłości, która dzieliła nasze narody. Mieszkańcy Diepholz wiedzą dlaczego jedno z miejskich rond zdobi m.in. herb Starogardu, dlaczego jedna z ulic nosi nazwę Starogard Strase, a w ich parku stoi identyczna ławeczka przyjaźni jak w naszym Parku Nowe Oblicze. Podobnie starogardzianie wiedzą, dlaczego mamy bulwar Diepholz i po co pojawił się tam nowy Gwiazdek Bulwarek. To namacalne dowody na to, że mieszkańcy naszych miast i jego przedstawiciele traktują tę przyjaźń bardzo poważnie. Bardzo mi miło, że możemy Was gościć w Starogardzie Gdańskim i wspólnie świętować ten wyjątkowy jubileusz — powiedział podczas spotkania prezydent Janusz Stankowiak.

Dwaj mężczyżni trzymają rzeżbę z okazji 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej
Prezydent Miasta Starogard Gdański przekazuje Burmistrzowi Diepholz Florianowi Marre w podarunku rzeźbę z okazji 25-lecia współpracy polsko-niemieckiej. Autorem rzeżby jest Michał Majewski

Na pamiątkę tego szczególnego dnia prezydent przekazał na ręce burmistrza wyjątkowy prezent – rzeźbę ze stworzonym specjalnie na tę okoliczność logo jubileuszu na tle charakterystycznych budowli obu miast. Rzeźbę wykonał miejscowy artysta Michał Majewski. Wszyscy pozostali goście jubileuszowego spotkania otrzymali symboliczne medale z logo 25-lecia partnerstwa Starogardu i Diepholz.

Burmistrz Diepholz odwzajemnił się specjalną tablicą, która ma być zainstalowana przy konstrukcji, odsłoniętej wcześniej przy Szkole Podstawowej nr 4. Instalacja, której autorem jest Ulrich Halfpap zatytułowana „Droga” jest podarunkiem miasta Diepholz dla mieszkańców Starogardu. O przesłaniu i idei tej rzeźby mieszkańcy mogą przeczytać skanując kod QR widniejący na tej tablicy.

Na zdjeciu dwaj mężczyżni i kobieta. Męzczyzna w środku trzyma w rękach tablicę
Burmistrz Diepholz Florian Marre przekazuje Prezydentowi Starogardu Januszowi Stankowiakowi tablicę opisujacą podarowaną mieszkańcom Starogardu konstrukcję pn. Droga

Podziękowania za gościnność

— Bardzo się cieszę z zaproszenia do Starogardu. Nasza więź przyjacielska zacieśnia się z roku na rok. Odwiedziny u przyjaciół to było nasze motto i bardzo dziękuję Prezydentowi Miasta Januszowi Stankowiakowi i wszystkim mieszkańcom Starogardu za gościnę. Prawdziwi przyjaciele zawsze trzymają się razem i sobie pomagają. Czujemy się tu jak w rodzinie. To potwierdza, że zawarcie partnerstwa pomiędzy naszymi miastami dwadzieścia pięć lat temu było dobrą decyzją. Było to możliwe dzięki pracy dwóch stowarzyszeń ze Starogardu i Diepholz, dlatego dziękuję szczególnie Alicji Dąbrowskiej i Corneli Klopzig. Społeczeństwo, w którym dominuje tolerancja, sprawiedliwość i solidarność jest tym, co budowaliśmy i pielęgnowaliśmy przez te wszystkie lata. Tych wartości będziemy bronić w teraźniejszości i przyszłości. To właśnie symbolizuje rzeźba, którą wam podarowaliśmy, a którą odsłoniliśmy dzisiaj przed szkołą. Pomysł na te figury powstał w szkole podstawowej. Wymyśliły je dzieci, które są naszą przyszłością. Te figury są zrobione ze stali, mocnego materiału, tak jak mocna jest nasza przyjaźń, a ta tablica umożliwi każdemu zapoznanie się z ideą tej rzeźby i dopisanie tam swojej historii — powiedział burmistrz Diepholz Florian Marré.

Dwie kobiety przekazują sobie torbę z prezentem
Jolanta Malan Przewodnicząca Rady Miasta Diepholz odbiera z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Starogard Anny Benert podziękowania

Podczas jubileuszowego spotkania życzenia i gratulacje złożyły przewodniczące Rad Miasta obu miast Anna Benert oraz Jolanta Malan.

— Partnerstwo to przede wszystkim ludzie. Ludzie chętni, otwarci, życzliwi i gotowi do wszelkich działań. Ludzie, którzy stworzyli historię naszej przyjaźni i nadal ją tworzą. Wiele osób nie ma już wśród nas, ale ich dobre czyny pozostały w naszej pamięci i sercach. To dzięki nim ta przyjaźń przetrwała dwadzieścia pięć lat. Dzisiaj otwieramy nowy rozdział tego partnerstwa. Mam nadzieję, że będzie ono kontynuowane i rozwijane w wielu kierunkach. Życzę Państwu i sobie, aby te kolejne lata niosły za sobą ambitne wyzwania i przyniosły mieszkańcom satysfakcje, a przede wszystkim pogłębiły łączącą nas przyjaźń — powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

— Jestem pełna emocji. Ja się tu urodziłam – w Starogardzie. Być może gdybym nie wyjechała pracowałabym tutaj jako radna, może nawet na miejscu Ani. Bardzo wam dziękuję za przyjęcie nas, za gościnę, za wszystkie życzliwe słowa. Życzę nam więcej takich cudownych wspólnych chwil w przyszłości — powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Diepholz Jolanta Malan.

7 kobiet stoi w świetle reflektorów
Od lewej: Cornelia Klopzig, Alicja Dąbrowska, Ewa Serodzka, Julia Grzebinoga, Janina Lubawska , Urszula Ossowska i Hanna Połom oraz Łukasz Rocławski prowadzacy jubileuszową galę 

Granty finasowe dla czterech stowarzyszeń 

Podziękowania i gratulacje wyraziły również prezeski stowarzyszeń Alicja Dąbrowska i Cornelia Klopzig oraz prezes Stowarzyszenia Niemiecko-Francuskiego Stephanie Schwarc.

Podczas spotkania Cornelia Klopzig przekazała na ręce przedstawicieli czterech polskich stowarzyszeń granty po pięćset euro. Otrzymali je Stowarzyszenie Kociewiacy dla Hospicjum, Hufiec ZHP w Starogardzie, Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych „Można Inaczej” oraz Starogardzkie Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi Amazonka. Stowarzyszenie niemiecko -polskie przygotowało również kronikę dwudzistu pięciu lat partnestwa obu miast, którą otrzymali wszyscy uczetsnicy spotkania. 

Zespół kociewski FEFERNOSKI

Wieczór umilił uczestnikom zespól muzyczny Michała Nagórskiego oraz orkiestra z miasta Diepholz – Redkorps. Zebrani mieli również okazję obejrzeć występ starogardzkiego zespołu kociewskiego Fefernoski.

Władze miasta Starogardu Gdańskiego i Diepholz wraz z mieszkańcami złozyli wiązanki kwwiatów na cmentarzu ewengelidzkim

Drugi dzień swojego pobytu w Starogardzie goście z Niemiec rozpoczęli od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem mieszkańców okolic Królewca i Prus Wschodnich na cmentarzu ewangelickim przy ul. Owidzkiej. Upamiętnili tym samym tych, którzy zmarli na ulicach Starogardu zimą 1944/45 zmuszeni do ucieczki przed ofensywą armii sowieckiej.
Resztę dnia spędzili w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku poznając polską kulturę.

12 mężczyzn w białych koszulach czerwonych szelkach i muszkach i czarnych spodniach gra na instrumentach
Orkiestra dęta z Diepholz pn. Redkorps

Pobyt gości w Starogardzie był pełny wrażeń i emocji. Wyjeżdżając ze Starogardu podkreślali, że po raz kolejny doświadczyli wielkiej gościnności i serdeczności ze strony polskich przyjaciół i na długo zapamiętają wszystkie spędzone wspólnie chwile.

fot. Magdalena Nowak/ Małgorzata Rogala