Szykujcie się do kibicowania! Triathlon rusza w niedzielę

Prawie 400 zawodników i kilka godzin ekstremalnej rywalizacji. A wszystko to na ulicach Starogardu Gdańskiego już w najbliższą niedzielę, 19 czerwca br. Po 30 latach triathlon wraca do stolicy Kociewia. Tego dnia nie może zabraknąć dopingu mieszkańców. Zawodnicy Polpharma Triathlon Energy Starogard Gd. bardzo na Was liczą.

Triathlon Energy to nowy, ambitny cykl imprez triathlonowych, na mapie Polski. Pierwsze zawody odbędą się właśnie w Starogardzie Gd. – Cieszę się, że tak duże i niezwykle wydarzenie sportowe będzie miało miejsce właśnie w naszym mieście. Myślę, że to początek wielkiej przyjaźni, która na długo połączy nas z pasjonatami pływania, kolarstwa i biegania – mówi Janusz Stankowiak, prezydent Miasta.

I to właśnie w Starogardzie stoi przed organizatorami największe wyzwanie. W naszym kraju odbywa się niewiele imprez, na których zawodnicy korzystają z dwóch stref zmian. Jest to o wiele bardziej skomplikowane pod względem logistycznym. A tak właśnie będzie na pierwszych zawodach cyklu.

– Początkowo planowaliśmy rywalizację na dwóch dystansach, tj. ½ i ¼ IM – mówi Adam Greczyło, dyrektor wykonawczy Polpharma Triathlon Energy. – Jednak zarówno miastu, jak i nam zależało na jak najbardziej atrakcyjnym wydarzeniu i stąd dodaliśmy do dwóch ½ i ¼ IronMana dystans 1/8. W międzyczasie zbieraliśmy doświadczenie, jak najlepiej zorganizować dwie strefy zmian. Dlatego m.in. w ostatni weekend byliśmy w Warszawie. Przyglądaliśmy się, rozmawialiśmy z organizatorami i wystartowaliśmy, żeby jak najlepiej przygotować się do zawodów w Starogardzie.

Polpharma Triathlon Energy już 19 czerwca 2016 roku. Zawodnicy rywalizować będą na trzech dystansach i w sztafetach. Pierwsi o godzinie 8.45 zmagania w Jeziorze Płaczewskim rozpoczną śmiałkowie z najdłuższego dystansu. Czeka ich przepłynięcie 1,9 km  w akwenie otwartym. Później przejadą rowerem 90 km i na końcu przebiegną dystans półmaratonu. – Liczymy na Starogardzian, że będą kibicować naszym zawodnikom na ulicach miasta – wyjaśnia Greczyło. – Przygotowaliśmy dwie strefy kibica. Wspomagać będą ich konferansjerzy, którzy przekażą wiele ciekawych informacji o triathlonie. Pierwsza strefa kibica będzie na trasie rowerowej, przy ul. Armii Krajowej 9 w okolicy pizzerii Da Grasso. Strefa na trasie biegowej w okolicach ratusza miejskiego i nawrotu trasu biegowej na Rynku – dodaje.

Drudzy rywalizację zaczną zawodnicy na dystansie popularnej ćwiartki o godz. 10.30. Przed nimi połowa dystansu, który pokonali zawodnicy na ½ Ironman’a, a dwie godziny później nad jeziorem w Płaczewie, tj. o 12.30 wystartuje na najkrótszym dystansie ostatnia grupa śmiałków. Wśród nich jest najwięcej debiutantów. Między innymi silna ekipa pracowników firmy, która została sponsorem tytularnym, czyli Polpharmy.

– Do zawodów przygotowywaliśmy się solidnie pod okiem trenerów w ramach programu zaproponowanego przez organizatora imprezy i naszą firmę – zdradza Marek Bartkowski z Polpharmy.

Tymczasem na stadionie im. K. Deyny, gdzie znajdować się będzie meta zawodów organizator przygotował strefę EXPO. Swoje stoiska mają m.in. producenci odzieży sportowej, fizjoterapeuci, producenci ekologicznych soków, czy Koło Gospodyń Wiejskich. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Dostępna będzie ścianka wspinaczkowa. Warto dodać, że pierwszy zawodnik spodziewany jest na Stadionie ok. godz. 12.30.

A tam na zawodników czekać będzie na Mecie strefa regeneracji: baseny z wodą, poczęstunek, masaże itd. Wszystko co jest potrzebne zmęczonemu triathloniście.

– Już dzisiaj życzę Państwu niesamowitych wrażeń związanych z tym sportowym widowiskiem – dopowiada Janusz Stankowiak, prezydent Miasta. – Zawodnikom życzę wytrwałości i satysfakcji z osiąganych wyników, a kibiców zachęcam do dopingu, który zawsze dodaje zawodnikom siły i wiary we własne możliwości.