Sztuka Polska – Postać w sztuce zapisana… Zaproszenie na wernisaż

15 października o godzinie 18:00 w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Postać w sztuce zapisana…”. Prezentuje ona wybrane dzieła sztuki XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Na wystawie pokazane zostaną prace przedstawiające postacie ludzkie, reprezentujące różnorodne style, a także i media artystyczne: malarstwo, grafikę, rzeźbę, tkaninę, asamblaż, plakat i kostium teatralny, kolaż fotograficzny. Będzie można zobaczyć między innymi prace takich artystów jak Vlastimil Hoffman przedstawiciel Młodej Polski, czy reprezentujący formistyczną awangardę i koloryzm międzywojnia Zbigniew Pronaszko. Prace znanych twórców współczesnej sztuki polskiej: Jerzego Nowosielskego, Władysława Hasiora, Kazimierza Mikulskiego, Jana Sawki, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Józefa Szajny, Lucjana Mianowskiego, Waldemara Świerzego, Kiejstuta Bereźnickiego, Stanisława Fijałkowskiego, Zbyluta Grzywacza, Marty Deskur i innych.

Ideą wystawy jest przyjrzenie się roli postaci w sztuce XX wieku – czym była i jest, dlaczego istnieje i jest tak ważna, i co dzięki niej sztuka nowoczesna nam uzmysławia? Świat wyobrażony czy realny? Świat człowieka z jego cielesnością czy z marzeniami i emocjami?
I co najważniejsze – jak postać ludzka jest w sztuce nowoczesnej postrzegana i ukazywana.

Wystawę będzie można oglądać od 17 października do 5 grudnia (poniedziałki w godzinach 10:00-15:00, od wtorku do piątku między 10:00 a 18:00, niedziele 14:00-18:00).

Organizator: Galeria A, Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Partner: Starogard Gdański
Sponsorzy: Polpharma SA, GAMA sp. z. o. o.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl