Sztuka Polska ponownie w Starogardzie

„Galeria A” od 23 lat organizuje cykl wystaw prezentujących najciekawsze osiągnięcia Sztuki Polskiej i obcej znajdujące się w zbiorach państwowych i prywatnych. Pod nazwą „Przyjaźń i sztuka” kryje się kolejna już wystawa, zorganizowana w ramach tego cyklu, którą do 6 grudnia można oglądać w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.

Jej wernisaż, który odbył się 21 października przyciągnął do budynku SCK miłośników malarstwa i rzeźby. Nie zabrakło również Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka, jego zastępcy Macieja Kalinowskiego oraz Przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyny Łangowskiej-Siembidy.

Zebranych gości przywitał kierownik Galerii A Adam Haras.  – W tym roku nasza galeria obchodzi 45-urodziny. Należy podkreślić fakt, że nie ma w Polsce wielu miast podobnej wielkości, w których tak prężnie działałyby takie instytucje kultury. Cykl Sztuka Polska prowadzimy od 1999 roku. W tym czasie zaprezentowaliśmy około 30 wystaw. To dzięki sponsorom możemy ten cykl kontynuować. Z wielką przyjemnością chcę podziękować zakładom farmaceutycznym Polpharma i firmie Gama, bez których te wydarzenia nie obyłyby się. Firmy te wspierają nasze działania od wielu lat. Podziękowania kieruję również do Straży Miejskiej w Starogardzie, która dba o bezpieczeństwo zgromadzonych tu dzieł – podkreślił Adam Haras.

Od lewej: Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Mariusz Popławski prezes firmy Gama i Maciej Kalinowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych.

Obrazy, zostały podarowane do Muzeum Okręgowego w Suwałkach przez kolekcjonerkę z USA – Izabelę Roman. Kolekcja powstawała na bazie umiłowania sztuki, przyjaźni z artystami i chęci pomocy im. Stąd właśnie tytuł „Przyjaźń i sztuka” odnoszący się do relacji pani Izabeli z twórcami. Pierwszy transport przypłynął do Polski wiosną 2020 roku, liczył 44 obrazy i 3 rzeźby. Ostatnie 4 dzieła przypłynęły przed kilkoma miesiącami. Kolekcję zamknął największy z obrazów autorstwa Franciszka Starowiejskiego.

Zaproszeni goście

Gośćmi specjalnym na otwarciu wystawy byli, dyrektor suwalskiego muzeum Jerzy Brzozowski i Karolina Zychowicz z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
– Cieszę się, że tu jestem. To już trzecia wystawa, którą wspólnie z Galerią A robimy. Wszystko to dzięki dobrej współpracy naszej kustosz galerii, historyczki sztuki pani Elizy Ptaszyńskiej z panem Adamem Harasem. Ostatnie wystawy prezentowane były w 2018 i 2019 roku. Dziękuję za kolejne zaproszenie do Starogardzkiego Centrum Kultury. To bardzo dobre miejsce na prezentację naszych obrazów – podkreślił Jerzy Brzozowski.

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Na zakończenie warto dodać, że po raz pierwszy cały zbiór 51 dzieł został zaprezentowany na jednej wystawie właśnie w naszym mieście.

Godziny otwarcia

Wystawa czynna będzie do 6 grudnia 2022 roku:
poniedziałki, wtorki i środy 9:00-18:00
czwartki i piątki 10:00-16:00
soboty – wystawa nieczynna
niedziele 14:00-18:00
Wystawa nieczynna 1 i 11 listopada br.

Organizatorami wystawy są Galeria A im. Michała Faryseja i Starogardzkie Centrum Kultury. Partner miasto Starogard Gdański oraz Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim. Sponsorami Polpharma SA i firma GAMA sp. z o.o.