„Sztuka Polska” po raz drugi w tym roku

20 października o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż drugiej w tym roku wystawy z cyklu „Sztuka Polska”. Będzie to indywidualna wystawa profesora Stanisława Baja, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jednego z najbardziej cenionych współczesnych polskich malarzy. Autor zaprezentuje swój dorobek z okresu ostatnich kilku lat – portrety i pejzaże.

Stanisław Baj, ur. 1953 r., Dołhobrody nad Bugiem na Podlasiu – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1972–1978), pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 r jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. W latach 2006–2013 prorektor do spraw studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– W sztuce Stanisława Baja moje najwyższe uznanie budzi nie tylko talent, świetność, ranga, ale też jego postawa. Nie często zdarza się, by malarz, który pochodzi z odległej od centrów kultury wsi, który ukończył prestiżową uczelnię, warszawską Akademię Sztuk Pięknych, i jest w niej pedagogiem, profesorem, prowadzi pracownię dyplomową, uczynił tę wieś centrum swojego świata. Maluje szerokimi, mistrzowskimi pociągnięciami pędzla, wydobywając każdą twarz z tła smugami intensywnego koloru. Zwracają uwagę poziome kreski na powierzchni płynącej wody, wskazujące miejsce jej załamania. To malarstwo jest jedyną w polskiej sztuce próbą zapisania tego zjawiska, także światła padającego w głąb płynącej rzeką wielkiej wody. To zadanie z obszaru czystego malarstwa… świat bliskich mu ludzi i jego rzekę, ale dla autora – zapewne – jest to także symboliczne przedstawienie przestrzeni świata, w którym wskazuje wartości. Wielka mroczna, płynąca rzeka to rzeka czasu – w katalogu wystawy pisze Mieczysław Szewczuk.

Wystawa malarstwa i rysunku prof. Stanisława Baja będzie czynna do 10 grudnia br.: w niedziele godz. 14:00-18:00, w poniedziałki godz. 11:00-18:00 i od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Sponsorami wystawy „Sztuka Polska” są firmy POLPHARMA i GAMA.

W 2017 roku Galeria „A” obchodzi czterdzieste urodziny. Należy do grona najdłużej działających galerii sztuki w Polsce, od samego początku działająca w strukturach Starogardzkiego Centrum Kultury.

/SCK/

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl