Szpital na miarę XXI wieku

Kompleksowość i bezpieczeństwo usług medycznych to główny cel „wielkiego projektu” przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Efekty tej wieloletniej modernizacji starogardzkiego szpitala sprawdził Prezydent Miasta. W czwartek 23 czerwca spotkał się z zarządem Szpitala i Powiatu Starogardzkiego podczas kolejnej wizyty gospodarczej z cyklu „Spotkania z przedsiębiorcami”.

Szpital w Starogardzie Gdańskim to duże przedsiębiorstwo w branży usług medycznych. Wybudowany w latach 70-tych, przekształcony w Spółkę w 2010 roku, od 2017 roku jest skutecznie modernizowany przez Powiat Starogardzki przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. „Wielki projekt” jak nazwano inwestycję obejmuje modernizację pięciu oddziałów, poradni specjalistycznych, rehabilitacji, zakup nowoczesnego wyposażenia centrum diagnostyki obrazowej oraz budowę bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni.

Oddział kardiologiczny w Kociewskim Centrum Zdrowia po modernizacji

Dotychczas wyremontowane zostały odziały kardiologiczny, udarowy, chirurgiczny i neurologiczny. W trakcie remontu jest oddział chorób wewnętrzny, a w planach rehabilitacja. Od 2021 roku pacjenci leczą się w nowocześnie wyposażonych i wyremontowanych poradniach specjalistycznych. W przebudowanych pomieszczeniach swoje miejsce znalazły poradnie: kardiologiczna, onkologiczna z chemioterapią, ginekologiczno-położnicza, chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedyczna,, okulistyczna/leczenia zeza, pediatryczna, neurologiczna oraz chorób wewnętrznych. Wartość ich wyposażenia przekroczyła 900 tys. zł, prace remontowe pochłonęły ponad 1,2 mln zł. W styczniu 2022 roku do użytku oddano nowo wybudowany blok operacyjny. Jego budowa trwała przeszło 2 lata, a jej koszt wyniósł ponad 32 mln zł. Nowy budynek, wyposażony w trzy sale operacyjne, w tym ortopedyczną z własnym magazynem implantów, stanowi dzisiaj najnowocześniejszy blok operacyjny na Pomorzu. Koszt całej inwestycji to blisko 70 mln zł.

Nowocześnie wyposażony Zakład Diagnostyki Obrazowej Kociewskiego Centrum Zdrowia posiada sprzęt o wartości ponad 6 mln zł.

W czwartek, 23 czerwca w ramach cyklu „Spotkań z przedsiębiorcami” efekty tych prac zobaczyli prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz wiceprezydent Tadeusz Błędzki. Towarzyszyły im prezes i wiceprezes Zarządu SKB ZP Barbara Stanuch i Elżbieta Rembiasz. Po szpitalu oprowadzili ich prezes Zarządu KCZ Adam Magiełka, dyrektor ds. ekonomicznych Maciej Manikowski, naczelny lekarz Robert Wierzba, dyrektor ds. jakości i rozwoju Michał Owczarczak, wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel oraz członek Zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

Wicestarosta opowiedział gościom o realizacji #wielkiegoprojektu. Wyjaśnił cel i istotę inwestycji oraz jej znaczenie dla lokalnej społeczności. Kwestie dotyczące funkcjonowania oddziałów i zainstalowanego sprzętu tłumaczyli po drodze pracownicy medyczni.

Wizyta Prezydenta Miasta Starogard Gdański w Kociewskim Centrum Zdrowia w ramach cyklu „Spotkań z przedsiębiorcami”

– Oprócz tego, co widać gołym okiem, projekt objął też całą niewidoczną infrastrukturę jak np. modernizację wszystkich pionów z mediami, dzięki czemu w jednym czasie może działać kilka defibrylatorów, wybudowano przy szpitalu największy basen przeciwpożarowy, jest nowa tlenownia, transformatorownia, która w razie braku prądu automatycznie przywraca pracę urządzeń niezbędnych do monitorowania i leczenia naszych pacjentów. Wielki projekt to nie tylko przebudowa poradni i oddziałów, to zmiana funkcjonalności całego szpitala, który dostosowany został do najwyższych standardów, jakim powinny odpowiadać placówki medyczne – tłumaczył Patryk Gabriel. – Naszą aspiracją jest, aby szpital w Starogardzie Gdańskim był najlepszym powiatowym szpitalem specjalistycznym na Pomorzu. Nie zależny nam na byciu kliniką. Zależy nam na tym, aby szpital był nowoczesny, zapewniał kompleksowość leczenia i gwarantował bezpieczeństwo – podkreślił wicestarosta starogardzki.

Wspomniał też, o jego roli w zakresie poprawy jakości pracy pracowników służby zdrowia.

Przykład wyremontowanej poradni ginekologiczno-położniczej w Kociewskim centrum Zdrowia

– Tworząc bardzo dobre warunki personelowi, który spędza w szpitalu często wiele godzin, nasza placówka staje się konkurencyjna i bardziej atrakcyjna na rynku pracy. Wyposażenie szpitala według najwyższych standardów, dobre narzędzia, dostęp do urządzeń diagnostycznych najwyższej klasy mają decydujący wpływ na zatrudnianie dobrych specjalistów, a o to właśnie chodzi. Bez realizacji #wielkiegoprojektu, który wymagał ogromu pracy wielu ludzi, nie osiągnęlibyśmy tak wysokiego poziomu nowoczesności i profesjonalizmu świadczonych usług – spuentował wicestarosta starogardzki.

Prezydent Miasta Starogard Gdański przygląda się sali wyburzeń nowo wybudowanego bloku operacyjnego Kociewskiego Centrum Zdrowia

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak nie omieszkał wyrazić wrażenia, jakie zrobiło na nim to, co zobaczył. – Pamiętam szpital z czasów, gdy 20 lat temu byłem hospitalizowany na oddziale kardiologicznym. To co widzę dzisiaj przerasta moje wyobrażenia. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co zobaczyłem i nie chodzi tu tylko o sprzęt i wyposażenie, ale również dbałość o każdy szczegół wystroju i zastosowany design, który tak pozytywnie wpływa na nastrój. Widać, że podnieśliście komfort przebywania w szpitalu. Naprawdę w tych pomieszczeniach można czuć się bezpiecznie, a to w dzisiejszych czasach, jest bardzo ważne w naszym życiu – powiedział Janusz Stankowiak.

Prezes Zarzadu SKB ZP Barbara Stanuch prezentuje upominek od Zarządu Starostwa Powiatowego

– To jest niesamowite, że szpital w Starogardzie Gdańskim tak się rozwija. W mediach słyszymy często, że szpitale powiatowe mają długi, a nawet upadają, a w Starogardzie szpital nie tylko nie upada, ale wręcz przeciwnie przekształca się w jedną z najnowocześniejszych placówek. Dlatego w imieniu SKB rekomendowałam prezesa Adama Magiełkę do nagrody Menadżera Roku 2022. Wyniki poznamy pod koniec czerwca – powiedziała prezes Zarządu SKB ZP Barbara Stanuch.

Spotkanie zakończyło się miłym akcentem. Wicestarosta Patryk Gabriel obdarował gości skarpetkami #wielkiegoprojektu, które pojawiły się wraz z pomysłem jego promocji w stylu sportowym, gdyż modernizacja szpitala w Starogardzie Gdańskim stała się okazją do promowania zdrowego stylu życia.