Szkoły i przedszkola gotowe na powrót dzieci

1 września naukę w starogardzkich szkołach podstawowych rozpocznie w sumie 4 267 uczniów, z czego 511 w klasach pierwszych. Do miejskich przedszkoli pójdzie 1 515 maluchów, spośród których 531 będzie stawiało swoje pierwsze kroki w zerówkach. Wszystkie placówki w pełnej gotowości czekają na przyjęcie dzieci.

Jak zwykle, okres wakacyjny wykorzystany został na przeprowadzenie prac porządkowych, konserwatorskich oraz remontów. – Prace najczęściej dotyczyły odświeżenia i wymalowania sal dydaktycznych, korytarzy szkolnych i klatek schodowych, cyklinowania i lakierowania podłóg, remontu szatni przy salach gimnastycznych, łazienek i kuchni. Największą inwestycją jest wymiana trylinki na kostkę brukową przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi oraz wymiana złoża filtrów i kratek basenowych, a także budowa sieci komputerowej w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1. W sumie starogardzkie placówki oświatowe wydały na remonty prawie 1 000 000 zł – powiedział zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Przy basenie w PSP 1 wymieniono filtry oraz kratki basenowe.

Ze względu na pandemię koronawirusa ubiegły rok szkolny był specyficzny. Przez długi czas nauka odbywała się w systemie zdalnym. – Na tę chwilę planujemy, aby organizacja pracy w szkołach odbywała się stacjonarnie. Nasze placówki przeszły wszelkie przeglądy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pobytu w nich dzieci. Nie ma w tym zakresie żadnych zarzutów. Przygotowane są środki ochronne. Szkoły pozyskały je już w ubiegłym roku, aby móc zabezpieczyć nie tylko dzieci, ale też nauczycieli i osoby, które odprowadzają uczniów do szkół. Dyrektorzy od początku roku szkolnego zbierać będą od rodziców informacje na temat chęci zaszczepienia dzieci od 12. roku życia. Planowane są także dodatkowe godziny zajęć wyrównawczych dla klas IV – VIII. W okresie od września do grudnia w skali całego miasta zaplanowanych jest 1890 takich godzin – w audycji „Porozmawiajmy o Starogardzie” mówiła zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Starogard Gdański Patrycja Bławat-Kulińska.

Całej audycji poświęconej tym razem organizacji roku szkolnego 2021/2022, której gośćmi byli wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Maciej Kalinowski oraz zastępca naczelnika WSS Patrycja Bławat-Kulińska posłuchać można tutaj:

Podobnie, jak w zeszłym roku rozpoczęcie roku szkolnego z udziałem dyrektora zorganizowane będzie tylko dla uczniów klas pierwszych i czwartych. Pozostali uczniowie spotkają się ze swoimi wychowawcami i kolegami z klasy w salach lekcyjnych. Harmonogramy spotkań prosimy śledzić na stronach internetowych szkół:
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza https://psp1starogardgd.edupage.org/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie  http://www.psp2.stg.pl/
– Publiczna Szkoła Podstwowa Nr 3 im. Władysława Broniewskiego http://psp3.pl/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 z OI im. Juliusza Słowackiego  https://czworkastg.edupage.org/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Jana Pawła II http://www.psp6.stg.pl/
– Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Mikołaja Kopernika http://psp8.edu.pl/