Szkoły i przedszkola gotowe do zajęć

Czas letniej przerwy w nauce nie oznacza, że szkoły i przedszkola przez dwa miesiące świeciły pustkami. Dźwięki dzwonka zamieniły się na stukot młotków, charkot wiertarek i inne dźwięki związane z remontami. Niemal wszystkie placówki na terenie miasta przeszły drobne modernizacje, w niektórych inwestycje pochłonęły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łącznie na renowacje wydały prawie 0,5 mln zł.

W poniedziałek 2 września zabrzmi pierwszy dzwonek. Po ponad dwumiesięcznej przerwie uczniowie powrócą do szkół. Tego dnia naukę w starogardzkich szkołach podstawowych rozpocznie ponad 4 tys. uczniów, a w miejskich przedszkolach blisko 1,2 tys. maluchów.

Przedszkolną edukację rozpocznie 336 dzieci, a 855 będzie ją kontynuowało. Nowy rok szkolny rozpocznie 793 pierwszoklasistów. Wraz z 2 września do pracy wróci też 585 nauczycieli. Najważniejsze, że wszystkie placówki gotowe są na ich przyjęcie. Wakacyjny czas wykorzystały na remonty i modernizacje.

Wyremontowana łazienka dla dziewcząt w SP nr 4

Wśród starogardzkich szkół podstawowych największe zmiany nastąpiły w SP nr 4, gdzie kapitalny remont przeszło wc dziewcząt, wymalowano łazienki, szatnię, kuchnię i dwie sale lekcyjne, a w trzech innych zainstalowano wentylację. W sumie szkoła zainwestowała blisko 44 tys. zł.

Odświeżony korytarz w budynku SP 2 przy ul. Traugutta

W pozostałych szkołach prace remontowe polegały głównie na malowaniu sal, pomieszczeń socjalnych, korytarzy, szatni, świetlic i ławek, oraz konserwacji podłóg w klasach i na holach.

W budynku SP nr nr 3 przy ul. Traugutta 2 położono nowy tarkett w pokoju nauczycielskim.

Nowa podłoga w pokoju nauczycielskim w SP 3 w budynku przy ul. Traugutta

W SP nr 6 wymieniono linki na Orliku utrzymujące siatki oraz zakupiono i zamontowano kocioł gazowy wraz z wkładem kominowym dla oddziału „0”. A w SP nr 8 dostosowano do potrzeb uczniów klasy III salę lekcyjną na I piętrze.

Sala lekcyjna dostawana do potrzeb trzecioklasistów w SP nr 8

Modernizacji poddane zostały także pomieszczenia socjalne na pływalni i w szatniach sportowych w SP nr 1. Zakupiono i wymieniono filtry w centrali wentylacyjnej basenu, szatni i sali sportowej oraz zamontowano dodatkowe dwie suszarki do włosów na pływalni. Szkoła przeznaczyła na to ponad 40 tys zł.

Łącznie na remonty w 5 z 6 szkól podstawowych wydano 151 998,06 zł .

Ekipy remontowe pracowały też w prawie wszystkich przedszkolach. W Przedszkolu Miejskim nr 4 wyremontowano chodniki oraz wykonano ścieżki piesze przy budynku. Roboty pochłonęły prawie 70 tys. zł.

W Przedszkolu Nr 4 przy ul. Reymonta w ogródku położono nowe chodniki do piaskownic.

– To była ważna inwestycja dla przedszkola. Teraz będziemy mogli skupić się na wymianie orynnowania i dachu – powiedziała dyrektor Alicja Prokopów. – Chcemy też odrestaurować kwietniki wokół nowo wyremontowanej ścieżki prowadzącej do przedszkola.

Ponad 86 tys. zł wydało przedszkole „Modraczek” przy Alei Jana Pawła II na demontaż starego i montaż nowego ogrodzenia, remont obieralni, szatni dziecięcej i części piwnicy.

Większy ogródek i nowe ogrodzenie w Przedszkolu nr 6.

– Ogródek rekreacyjny dla dzieci został powiększony, dlatego musieliśmy zainwestować w nowe ogrodzenie. Stare zostało rozebrane. Dzieci będą miały więcej przestrzeni do zabawy – wyjaśniła zastępca dyrektora Aneta Brzezińska.

Bieżące naprawy i malowanie sal odbyły się również w pozostałych przedszkolach nr 2,3 i 8. Dodatkowo w przedszkolu nr 10 wymieniono instalację elektryczną oraz zainstalowano rozdzielnię elektryczną oddziałową.

Odnowiona obieralnia z nowym sprzętem w Modraczku

W sumie na wakacyjne remonty przedszkola wydały 315 927,24 zł. Łącznie ze szkołami prawie 0,5 mln zł. Jak podają w raportach dyrektorzy placówek oświatowych w Starogardzie Gdańskim wszystkie instytucje gotowe są na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl