Święto Straży Pożarnej

30 maja świętowaliśmy w naszym mieście Dzień Strażaka. Z tej okazji w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowano uroczystość, podczas której wręczono awanse, medale i odznaczenia.

Starogardzcy strażacy swoje święto rozpoczęli od porannej mszy św. Potem przyszedł czas na podniosły apel, na który przybył m. in wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk. Pojawiło się wielu gości. – Wszyscy w mieście i całym powiecie doceniamy nie tylko Waszą trudną, odpowiedzialną i bardzo niebezpieczną pracę, ale także postawę, jaką konsekwentnie reprezentujecie. Zawsze jesteście gotowi nieść wszelką potrzebną pomoc. O naszym szacunku oraz wielkiej sympatii do Was świadczy chociażby to, jak licznie tutaj przybyliśmy. Naprawdę chyba na żadną inną uroczystość nie przychodzi tak chętnie tylu gości – mówił wicestarosta powiatu starogardzkiego Patryk Gabriel.

– Korzystając z okazji bardzo dziękuję za świetnie zorganizowaną, a jakże przecież skomplikowaną akcję gaśniczą w ostatnich dniach na terenie firmy Iglotex. To dzięki Wam wszystko udało się opanować, a mieszkańcy Skórcza byli bezpieczni – powiedział burmistrz Skórcza Janusz Kosecki.

Podczas uroczystości przewodniczący Komisji Samorządności, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Rady Miasta Starogard Gdański Jan Strzelczyk oraz naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Beata Tkaczyk-Kurkowska wręczyli przyznaną przez Radę Miasta nagrodę dla najlepszego strażaka Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Karinie Stankowskiej oraz nagrodę dla najlepszego strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej, którym wybrano Marka Lissa.

Wręczenie nagród Rady Miasta dla najlepszego strażaka KP PSP Karinie Stankowskiej oraz najlepszego strażaka OSP Markowi Lissowi.

St. kpt. Karina Stankowska służbę rozpoczęła 1 sierpnia 2002 r. na stanowisku stażysty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. Obecnie realizuje zadania służbowe z zakresem obowiązków starszego specjalisty w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym. Dba też o dobry wizerunek całej formacji PSP w mediach jako wieloletni oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP. Pani Karina jest konsekwentna, odznacza się przy tym dużą obowiązkowością i sumiennością. Zawsze była i jest chętna do podwyższania swoich kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Nie boi się nowych wyzwań.

– Jestem absolwentką dziennych studiów magistersko-inżynierskich Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowych studiów na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. W 2009 r. ukończyłam Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, a obecnie kończę studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Czas wolny spędzam z rodziną. Najchętniej poświęcam go dzieciom. Lubię pracę w ogrodzie. W wolnych chwilach czytam książki lub jeżdżę na wycieczki rowerowe – mówi o sobie Karina Stankowska.

– Moja przygoda z Ochotniczą Strażą Pożarną zaczęła się w roku 1986, gdy pracowałem w Starogardzkich Zakładach Przemysłu Spirytusowego POLMOS. Tam wstąpiłem do Zakładowej Ochotniczej Straży Pożarnej, a od 1988 r. jestem członkiem OSP Starogard Gdański. W latach 2001-2011 pełniłem funkcję zastępcy naczelnika. Od 2011 r. funkcję naczelnika OSP w Starogardzie Gdańskim. Sukcesy w OSP to niewątpliwie zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego MAN GBA4,7/30, zakup podwozia i remont kapitalny podnośnika hydraulicznego SH-18 oraz wygrana w Budżecie Obywatelskim 2018. Dzięki głosom mieszkańców miasta zakupiliśmy sprzęt do naszej jednostki. Była to motopompa Tohatsu, pompa pływająca Mamut, sprzęt hydrauliczny Lukas, 4 aparaty powietrzne, kamera termowizyjna oraz 3 hełmy Drager. Koszt tego sprzętu wyniósł 141 324,98 złotych. Te sukcesy to zasługa grupy ludzi, druhen i druhów, którzy chcą zrobić coś dobrego dla miasta i jego mieszkańców – powiedział Marek Liss.

Prezentacja nowego sprzętu ratowniczo-gaśniczego starogardzkiej straży pożarnej.

Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Beata Tkaczyk-Kurkowska odczytała list Prezydenta Miasta Starogard Gdański skierowany do strażaków – Z okazji uroczystych obchodów Dnia Strażaka w Starogardzie Gdańskim, proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz podziękowania za dotychczasowy trud i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Pragnę wyrazić wdzięczność za odwagę i poświęcenie ofiarowane mieszkańcom naszego miasta. Na dalsze lata służby proszę przyjąć życzenia wytrwałości w wypełnianiu misji niesienia pomocy potrzebującym – napisał prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl