Święto strażaków

Dbają o nasze bezpieczeństwo, często narażając swoje zdrowie i życie. 6 maja w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Jak zawsze była to doskonała okazja do wręczenia strażakom-ochotnikom nagród i wyróżnień.

Zgromadzonych na uroczystości przywitał prezes OSP w naszym mieście Łukasz Zblewski. – Święto strażaków obchodzone jest 4 maja, my spotykamy się dwa dni później, ale cieszę się, że jesteśmy w takim gronie. Dumą napawa mnie fakt, że nasza jednostka działa prężnie już od 160 lat. W tym roku przypada bowiem ten piękny jubileusz. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mamy w naszym gronie w tej chwili ponad 40 strażaków, którzy mogą brać czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych – mówił prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim Łukasz Zblewski.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, przewodniczący Komisji Samorządności, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Rady Miasta Jan Strzelczyk naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego Andrzej Zdrowowicz, a także prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Wiesław Wrzesiński.

Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert i Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wręczyli przyznaną przez radnych Nagrodę dla Najlepszego Strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim w 2021 r. Jej laureatem został Grzegorz Glaner.

Najlepszym Strażakiem starogardzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej w 2021 r. był według Rady Miasta Grzegorz Glaner.

– W OSP jestem od pięciu lat. Odkąd pamiętam chciałem nosić mundur. Nie wyszło z wojskiem, więc pomyślałem o Straży Pożarnej. Przede wszystkim chciałem być przydatny i pomagać ludziom. Chyba mi się to udaje. Jestem wzruszony i bardzo wdzięczny za tę nagrodę – mówił Grzegorz Glaner.

– Wręczanie tej nagrody to dla mnie zawsze olbrzymi zaszczyt. Jestem pełna podziwu dla Waszego hartu ducha, bohaterstwa i odwagi. Narażacie swoje bezpieczeństwo po to, byśmy my – mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic mogli być bezpieczni. Bardzo Wam za to dziękujemy – powiedziała Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

– Jesteście chlubą naszej lokalnej społeczności. Zawsze, kiedy goszczę u Was czuję się wyjątkowo. Zwykle przy takich okazjach coś obiecywałem. Dzisiaj chcę obiecać, że to wszystko nadal jest aktualne. Mówiąc tak zupełnie poważnie, cały czas jestem w kontakcie z prezesem OSP, znam Wasze potrzeby i w miarę możliwości staram się wspierać Was jak to tylko możliwe. Życzę Wam zdrowia oraz sił. Niech odwaga nigdy Was nie opuszcza, a św. Florian ma w swojej opiece – mówił Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Edmund Wolski otrzymał dyplom uznania oraz statuetkę za 75 lat służby w OSP.

Nagroda Rady Miasta nie była jedyną wręczoną tego dnia. Odznaczeni zostali także:

Brązową Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego”

Marcin Łuszczyński

Złotym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”

Mariusz Reimus
Bożena Kosecka

Srebrnym Medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”

Roman Nagórski

Odznaką „Strażak Wzorowy”

Tomasz Glaner
Grzegorz Glaner
Przemysław Różański

Odznaką za wysługę lat

75 lat – Edmund Wolski
45 lat – Andrzej Hoppe
45 lat – Kazimierz Gdaniec
35 lat – Leszek Płoszyński
35 lat – Marek Liss
25 lat – Adam Szynalewski
20 lat – Mariusz Reimus
20 lat – Łukasz Zblewski
10 lat – Roman Nagórski

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim Łukasz Zblewski (z prawej) otrzymał Złoty Znak Związku OSP RP. Wyróżnienie wręczył mu druh Wiesław Wrzesiński (z lewej).

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Fot. Małgorzata Rogala