Święto polsko-chińskiej dyplomacji

Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku 22 września świętował 72. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 72.rocznicę nawiązania chińsko–polskich stosunków dyplomatycznych. Z tej okazji zaprosił przedstawicieli pomorskich i zachodniopomorskich samorządów i biznesu do udziału w uroczystej konferencji online.

Spotkanie z Konsulem Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej Fan Xiaodong z powodu trwającej pandemii odbyło się w tym roku on line. Na wirtualnym przyjęciu w dniu 22 września br. spotkali się przedstawiciele samorządów i biznesu zarówno z Polski, jak i z Chin. Starogard reprezentował prezydent miasta Janusz Stankowiak i jego zastępca Tadeusz Błędzki. Gości przywitał Konsul Generalny, który w swoim wystąpieniu podkreślił rolę i znaczenie Chińskiej Republiki Ludowej w rozwoju gospodarki na świecie. Szczególną uwagę skupił na relacjach polsko-chińskich, wynosząc ponad wszelkie problemy trapiące świat, wartość przyjaźni pomiędzy narodami, która ma pozytywny wpływ na rozwój krajów i ich mieszkańców.

Życzenia owocnej współpracy opartej na wzajemnym szacunku i przyjaźni oraz powodzenia w dalszym rozwijaniu pozytywnych relacji polsko-chińskich na ręce Konsula Generalnego i całej chińskiej społeczności, zamieszkującej w Polsce, złożyli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Greblewicz oraz włodarze miast Gdańska i Gdyni. Specjalne gratulacje wraz z życzeniami zdrowia i pomyślności przesłał Konsulowi również prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

W czasie spotkania polscy samorządowcy podkreślili rolę i znaczenie Konsulatu Generalnego w Gdańsku w budowaniu relacji polsko-chińskich na Pomorzu i w Zachodniopomorskim. –  Stały kontakt z Konsulem ułatwia nam nawiązywanie kontaktów z chińskimi partnerami. Dzięki wsparciu i pomocy ze strony Konsula i jego współpracowników łatwiej nam zacieśniać więzi polsko-chińskie na terenie naszych województw – mówili.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl