Święto polskiej flagi

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ustanowiono niedawno, bo w 2004 roku. Mimo to, w świadomości Polaków zapisało się już chyba na stałe.

W Starogardzie Gdańskim z okazji święta flagi narodowej barwy naszego kraju uroczyście powiewają na budynku Urzędu Miasta. 2 maja prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak oraz jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski rozdawali biało-czerwone flagi mieszkańcom.

Przeszli spory kawałek Starogardu, żeby jak największa ilość osób mogła otrzymać flagę. – Warto mieć polską flagę w domu. Każdy obywatel powinien posiadać chociaż małą. Cieszę się, że dzisiaj mogłam dostać ten symbol polskości od prezydenta mojego miasta – powiedziała pani Katarzyna.

Największą radość rozdawane flagi budziły oczywiście wśród dzieci, które chętnie po nie podbiegały. Starsi starogardzianie też przyjmowali je z uśmiechem. Większość z myślą o swoich dzieciach lub wnukach. – Podarowanie komuś, zwłaszcza młodemu, takiej flagi może stać się dobrym pretekstem do rozmowy o patriotyzmie. Można na przykład wytłumaczyć dziecku co to jest Ojczyzna. Powiedzieć, że naszymi barwami narodowymi są biel i czerwień – mówiła pani Krystyna.

Fot. Małgorzata Rogala