Święto Niepodległości w Starogardzie

99 lat temu Józef Piłsudski przejął władzę nad polskimi wojskami. Tego samego dnia nowy rząd niemiecki podpisał z przedstawicielami Ententy rozejm kończący I wojnę światową, a w Warszawie rozbrojono pruski garnizon wojskowy i żołnierzy zaborczych patrolujących ulice miasta. Na pamiątkę tych wydarzeń 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

W Starogardzie Gdańskim uroczystości upamiętniające to ważne w historii Polski wydarzenie rozpoczęły się o godz. 9.30 przy Pomniku Niepodległości. Obecne były poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, kombatanci, bracia kurkowi, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zbigniew Potocki, adiunkt Muzeum Ziemi Kociewskiej.

– Święto Niepodległości ustanowione zostało 23 kwietnia 1937 r. Do wybuchu II wojny światowej obchodzono je tylko dwa razy. Później zostało zniesione. Przywrócono je po przemianach społecznych w Polsce w 1989 r. Od tego czasu co roku obchodzimy je jako dzień odrodzenia naszej Ojczyzny. Zachowajmy zatem w zbiorowej pamięci i sercach ten dzisiejszy dzień jako szczególnie ważny w długiej i burzliwej historii naszych dziejów. Niech już zawsze będzie niezwykle istotny zarówno dla nas, jak i następnych pokoleń Polaków – mówił Zbigniew Potocki.

Na znak pamięci o poległych za wolność lokalne władze samorządowe oraz delegacje stowarzyszeń, instytucji i szkół złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej, przy dźwiękach muzyki granej przez orkiestrę dętą ze Starogardzkiego Centrum Kultury, wszyscy przemaszerowali do kościoła pw. św. Mateusza, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Starogardu Gdańskiego.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl