Święto naukowe w Starogardzie

Już po raz XIV w Starogardzie Gdańskim odbyła się Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego „Problemy medyczne w 2016 roku.” 15 i 16 lipca w centrum konferencyjnym Zakładów Farmaceutycznych „Polpharma” spotkali się znani i cenieni profesorowie nauk medycznych oraz studenci medycyny z Polski, Litwy Ukrainy i Białorusi.

To międzynarodowe święto nauki od 2002 roku na stałe wpisało się w kalendarz praktyk studenckich. Od ponad 30 lat organizuje je w naszym mieście prof. Kazimierz Andrzej Wardyn – Honorowy Obywatel Miasta. Studenci II, III, IV , V i VI roku przez trzy tygodnie uczą się zawodu w przychodniach i Kociewskim Centrum Zdrowia.IMG_4999

– Stolica Kociewia już od 14 lat co roku zmienia się w międzynarodowe centrum nauki – powiedział Kazimierz Wardyn, witając gości. Nie byłoby jednak tych obozów, ani konferencji, gdyby nie otwartość, życzliwości i wsparcie władz miasta, ogromna pomoc finansowa Zakładów Farmaceutycznych Polpharma i przychylność dyrekcji Kociewskiego Centrum Zdrowia. Bez tej pomocy młodzież nie mogłaby tu przyjeżdżać, aby pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną, praktyczną i naukową. Uczyć się medycyny innej niż kliniczna. Nie mieliby też szansy nawiązać nowych relacji, które prowadzą do trwałych przyjaźni, kontaktów międzynarodowych, a nawet małżeństw – dodał. Na koniec życzył owocnych obrad i ciekawych dyskusji.

To prestiżowe wydarzenie naukowe jest dla studentów niepowtarzalną okazją do spotkania się z osobistościami świata nauki, wysłuchania wykładów eksperckich, a także zaprezentowania własnego dorobku naukowego. W tym roku studenci różnych uczelni podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat chorób wewnętrznych oraz chirurgii. Ich 10-minutowe wystąpienia oceniał i nagradzał Komitet Naukowy.

Święto naukowe w Starogardzie było też okazją do gratulacji i podziękowań wszystkim zaangażowanym w organizację obozu i Konferencji. W gronie zaproszonych gości, oprócz znanych lekarzy oraz władz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, znaleźli się biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna, poseł RP Jan Kilian, wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki, wiceprezydent Starogardu Przemysław Biesek-Talewski, ksiądz dziekan Józef Pick, Adam Magiełka dyrektor Kociewskiego Centrum Zdrowia i wielu przedstawicieli lokalnych organizacji i stowarzyszeń. Gospodarzy Konferencji reprezentowały Krystyna Nitecka oraz Magdalena Rzeszotalska z Wydziału PR ZF Polpharmy.

– To ogromny zaszczyt móc gościć wszystkich państwa w Starogardzie Gdańskim – powiedział wiceprezydent Starogardu Przemysław IMG_5045Biesek –Talewski. To dla nas też wielkie wyróżnienie i radość, że co roku przyjeżdżacie do naszego miasta i tu organizujecie swoje obozy. Efekty tych spotkań są wymierne dla państwa, ale też dla wszystkich mieszkańców Starogardu i całego Kociewia – dodał wiceprezydent. Dzięki Wam, Waszej obecności i tym spotkaniom naukowym wzrasta poziom usług i opieki medycznej w Starogardzie.

W imieniu prezydenta miasta Janusza Stanowiska wiceprezydent wręczył szczególne podziękowania prof. Markowi Krawczykowi rektorowi WUM oraz prof. Mirosławowi Wielgosiowi dziekanowi I wydziału lekarskiego WUM – rektorowi elektowi. Podwójne podziękowania od władz miasta oraz władz Uniwersytetu otrzymał wieloletni przyjaciel Kociewia oraz inicjator i ponad 30 letni towarzysz obozów i konferencji prof. Kazimierz Andrzej Wardyn. Wśród wyróżnionych znalazły się też prof. Katarzyna Życińska, która pomału przejmuje zadania profesora Wardyna oraz prezes Zakładów Farmaceutycznych Polpharma Jerzy Starak, w imieniu którego podziękowania odebrała dyrektor Krystyna Nitecka.

W sumie w konferencji uczestniczyło ponad 200 osób.

W 2017 roku będziemy obchodzić podwójny jubileusz 40. praktyk studenckich i XV Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego.Już dzisiaj zapraszamy do udziału w tym corocznym święcie nauki.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl