Święto Konstytucji 3 Maja

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja władze miasta i powiatu, poczty sztandarowe, przedstawiciele najważniejszych instytucji, harcerze, a także mieszkańcy Starogardu Gdańskiego zebrali się przy Pomniku Niepodległości.

Punktualnie o godz. 10:20 na maszt uroczyście wciągnięto flagę państwową. Zaraz potem odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Zebranych powitał Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca ZHP.

Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski wygłosił przemówienie okolicznościowe. – Spotkaliśmy się dzisiaj, żeby uczcić jedno z najważniejszych w Polsce świąt państwowych – Święto Konstytucji 3 Maja. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Zapewne wielu z Państwa jeszcze pamięta, że nie zawsze mogliśmy je w naszym kraju oficjalnie obchodzić. Przecież od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak aby 3 maja nie było ich widać. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku – mówił Jarosław Czyżewski.

– Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie i drugiej na świecie – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania – zakończył swoje wystąpienie przewodniczący Rady Miasta.

Głos zabrał również poseł na Sejm RP Jan Kilian. Po wysłuchaniu wystąpień, delegacje samorządowców oraz najważniejszych miejskich instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Następnie wszyscy udali się do kościoła pw. św. Wojciecha, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl