Święto Kociewia – zachęcamy do udziału

Jarmark św. Dominika to jedna z największych imprez handlowo-wystawienniczych, która swoją tradycją sięga 1260 roku. Tegoroczna edycja, podobnie jak w ubiegłych latach, przyciąga turystów z Polski i Europy. Już 5 sierpnia właśnie na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku Kociewiacy zaprezentują swój region podczas Święta Kociewia. O godz. 14:00 spod Zielonej Bramy wyruszy Korowód Kociewski. Bądźmy jego częścią i razem reprezentujmy Stolicę Kociewia. Do wspólnego udziału w Korowodzie wraz z Prezydentem Miasta Januszem Stankowiakiem zachęcamy wszystkich mieszkańców Starogardu. 

Święto Kociewia to jedyne takie wydarzenie, które integruje Kociewiaków z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego, a ponadto ukazuje kulturę tego pomorskiego regionu mieszkańcom Gdańska i turystom. Wydarzenie rozpocznie Korowód Kociewski, który przejdzie ulicami Głównego Miasta, od Bramy Zielonej na Targ Rybny.

Korowód Kociewski

– Korowód Kociewski to barwny przemarsz Kociewiaków, którzy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy. Biorą w nim udział zarówno osoby mieszkające w naszym regionie, jak i jego sympatycy – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. – Już tradycyjnie przemarsz wyruszy spod Zielonej Bramy około godz. 14:00. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tym kolorowym pochodzie.

Na Targu Rybnym rozpocznie się kolejna część Święta Kociewia, czyli Unikaty z Kociewia. To prezentacja muzyków z regionu na scenie, a także kramy z rękodziełem, warsztatami, lokalnym jedzeniem przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, a także pokazy rycerskie, animacje dla najmłodszych i wiele innych.

Święto Kociewia to doskonała okazja do zaprezentowania folkloru.

– Unikaty mają swój bogaty program artystyczny, podczas którego zespoły zaprezentują zarówno utwory w gwarze kociewskiej, jak i własne aranżacje popularnych polskich i zagranicznych przebojów – powiedział Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Poza tym na mieszkańców Gdańska i turystów będą czekać stoiska z tradycyjnymi wypiekami kociewskimi oraz wiele atrakcji, które pomogą bliżej poznać nasz region i jego walory.

Kociewie ART

Ostatnim elementem Święta Kociewia będzie finisaż wystawy Kociewie ART w Nadbałtyckim Centrum Kultury. W Ratuszu Staromiejskim swoje prace zaprezentują Joanna Czarnecka, Agnieszka Jarosz oraz Józef Olszynka. Całość uświetni pokaz mody kolekcji sukien „Awangarda Kociewska” Kamili Froelke – projektantki, której kreacje pojawiały się na wybiegach w Nowym Jorku, Berlinie, czy Mediolanie.

Na scenie prezentują się lokalni artyści.

– Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury prace artystów z Kociewia można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35. Jest to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że Kociewie to nie tylko folklor, ale również sztuka współczesna – podkreśla Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. – Wystawę zwiedzać można do 5 sierpnia.

Święto Kociewia już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń jarmarkowych. Ten wyjątkowy dzień nie tylko łączy setki Kociewiaków w radosnych obchodach, ale także pozwala kultywować kulturowe bogactwo Pomorza.