Święto Kawalerii w Starogardzie. Zapraszamy!

Piękne konie, przystojni kawalerzyści, inscenizacje bojowe, pokazy sprzętu wojskowego i wojskowa grochówka – to wszystko już w niedzielę, 16 czerwca w Starogardzie Gdańskim. Po raz 13 będziemy obchodzić w naszym mieście Święto Kawalerii. Na uroczystości zaprasza Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich działa w Starogardzie Gdańskim od 2006 roku. Jego członkowie kontynuują tradycje i barwy 2 Pułku Szwoleżerów, który wsławił się w bitwie pod Rokitną. Dzisiaj kawaleria wojskowa nie ma już takiego znaczenia militarnego jak dawniej, ale wciąż można poczuć dumę, patrząc na defilujących polskich kawalerzystów.

W niedzielę, 16 czerwca, starogardzianie będą mieli okazję zobaczyć ich w akcji. Tradycyjne kawaleryjskie święto rozpocznie msza św. w intencji poległych szwoleżerów. Odprawiona zastane o godz. 12.30 w kościele pw. Św. Wojciecha.

Na godz. 15.00 organizatorzy zapraszają do Stada Ogierów na coroczny Festyn Kawaleryjski. Mieszkańcy obejrzą inscenizację pt.: „Opowieści kawaleryjskie”, której narratorem i reżyserem będzie oczywiście Jerzy Hanisz. W przedstawieniu udział wezmą grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów. Towarzyszyć im będzie sprzęt zmechanizowany z zastosowaniem środków pozoracji pola walki, pododdziały konne i pojazdy zmechanizowane. Emocje wzmocni podkład muzyczny specjalnie przygotowany na potrzeby inscenizacji oraz efekty pirotechniki filmowej.

Jak co roku goście Festynu spodziewać się mogą znakomitego widowiska. Tryskająca ziemia spod kopyt galopujących koni, świst szabli, hurkot karabinów i grzmot dział to tylko kilka z wielu atrakcji, których będą uczestnikami.

Nie zabraknie też okazji by zajrzeć do czołgu i wozów bojowych piechoty podczas pokazu ciężkiego sprzętu wojskowego. Z pewnością, jak co roku wrażenie na widzach zrobi pokaz musztry paradnej, władania białą bronią konno, a także umiejętności kaskaderskich grupy East Leader. Tych atrakcji również nie zabraknie.

Dodatkowo wszystkim czas umili wojskowa orkiestra, a treściwa grochówka doda odwiedzającym energii i smaku. Święto Kawalerii potrwa do godz. 19.00.

Organizatorami uroczystości są: Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim, 16 Pomorska Dywizji Zmechanizowana oraz 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancerna.

Współorganizatorami: Pomorski Urząd Wojewódzki , Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, starogardzkie samorządy powiatu, miasta i gminy oraz Fundacji Energa.

Serdecznie zapraszamy!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl