Święto flagi narodowej

Od 16 lat między Świętem Pracy, a Świętem Konstytucji 3 Maja w całym kraju obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji nasze barwy ojczyste uroczyście powiewają przy budynku Urzędu Miasta oraz na nim, przy Ratuszu Staromiejskim na Rynku, siedzibie Hufca ZHP oraz przy Pomniku Poległych i Zamordowanych w latach 1939-1945 Harcerzy w Starogardzie Gdańskim.

Flagi wieszali przedstawiciele harcerstwa oraz Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, który osobiście wciągał flagę na maszt przy Urzędzie Miasta. – Flaga narodowa jest pięknym symbolem Ojczyzny. Pokazuje naszą przynależność do Polski. Co roku 2 maja rozdawałem mieszkańcom chorągiewki i kotyliony z naszymi barwami narodowymi, zachęcając ich do świętowania tego dnia. Tym razem nie mogę niestety tego zrobić. Jednak proszę, by pozostając w domach, starogardzianie wyeksponowali w oknach flagi. Nawet jeśli ich Państwo nie macie, możecie pokazać swoją przynależność narodową. Wystarczy w widocznym miejscu postawić chociażby małą chorągiewkę, czy przykleić do okna flagę wykonaną własnoręcznie lub przez dzieci. Dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta może być to nie tylko doskonała zabawa, ale też lekcja patriotyzmu – mówił prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak wspólnie zawiesili flagę przed budynkiem Urzędu Miasta.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. Data 2 maja nie została wybrana przypadkiem. Właśnie tego dnia polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie. W czasach PRL-u 2 maja, po Święcie Pracy zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Barwy narodowe wyeksponowane na budynku starogardzkiego magistratu.

Chociaż Dzień Flagi świętujemy stosunkowo niedługo, to już na stałe wpisał się w naszą tradycję i kalendarze. To świetna okazja do tego, by na różne sposoby pokazać swoją miłość do Ojczyzny. W tym roku możliwości mamy dużo mniejsze niż zazwyczaj, jednak znając kreatywność Polaków, jesteśmy przekonani, że pomysłów na ciekawe uczczenie tego wyjątkowego święta nie zabraknie. Zachęcamy do dzielenia się nimi na naszym facebookowym profilu https://www.facebook.com/starogard/.

Fot. Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim/Małgorzata Rogala

Flaga Rzeczpospolitej Polskiej dumnie wisi również przed siedzibą starogardzkiego Hufca ZHP.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl