Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Woda zajmuje 72 proc. powierzchni naszej planety, a jej ziemskie zasoby wynoszą prawie miliard i 400 milionów km sześciennych. Niestety potrzebna do życia woda słodka, to zaledwie około 3 procent wszystkich zasobów wód na Ziemi i chociażby dlatego musimy bardzo o nią dbać.

Każdego roku obchody Światowego Dnia Wody poświęcone są innemu aspektowi gospodarowania zasobami wodnymi świata, a także jej znaczenia dla realizacji celów Zrównoważonego Rozwoju. Tegoroczny temat – Natura dla wody – bada w jaki sposób możemy wykorzystać przyrodę do przezwyciężenia wyzwań związanych z wodą w XXI wieku. O tym, że woda jest niezbędna do życia wiedzą prawie wszyscy ludzie. Nieliczni jednak zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest dla dalszego życia na Ziemi utrzymanie nienaruszonych obiegów wody oraz jaki każdy z nas ma i może mieć w tym udział.

Woda, która dla wielu części świata jest luksusem, dla mieszkańca Europy jest normalnością. W środku upalnej nocy, gdy obudzisz się spragniony, sięgasz po szklankę wody. Zaczynasz dzień od przemycia oczu chłodną wodą. Bierzesz następnie orzeźwiający prysznic. W pośpiechu sięgasz po filiżankę kawy i już możesz wyjść z domu. – Obchody Dnia Wody są dla Przedsiębiorstwa STAR-WiK inspiracją do podjęcia wielopłaszczyznowej edukacji i działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody. Zależy nam, żeby mieszkańcy naszego miasta zdali sobie sprawę z posiadanego bogactwa, ale także dbali o ten luksus, umiejętnie nim gospodarując – mówi Monika Michna, inspektor ds. obsługi klienta w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK.

Firma planuje w najbliższym czasie zainicjować działania związane z edukacją ekologiczną. – Chcemy pokazać jak można i należy postępować z wodą rozsądnie, aby to bezcenne źródło życia na Ziemi mogło spełniać nadal swe funkcje. Ponadto zamierzamy w najbliższych dniach zaproponować placówkom oświatowo-wychowawczym z naszego terenu udział w konkursie na wykonanie wodnej rzeźby, plakatu oraz wymyślenie hasła reklamującego picie „kranówki”. Chcemy propagować wśród mieszkańców picie wody z kranu, bo jest wartościowa pod względem składu minerałów, jest najtańsza i najbardziej dostępna. Chcemy, żeby dzieci wiedziały skąd się bierze woda w kranie. Planujemy kampanie i różnorodne projekty związane z niezaśmiecaniem sieci kanalizacyjnej. Będzie można nas spotkać przy różnego rodzaju przedsięwzięciach odbywających się w naszym mieście. Obchody Światowego Dnia Wody postanowiły także wesprzeć: Dzienna Dawka Kawiarnia (ul. Browarowa 1), Miłego Dnia Bistro&Cafe (ul. Hallera 32), Bistro u Magdy (Medpharma, Nowa Wieś). W czwartek 22 marca będzie można w tych miejscach otrzymać wodę z kranu bezpłatnie. A kto wie, może pomysł na stałe wejdzie w menu starogardzkich lokali gastronomicznych, do czego będziemy gorąco zachęcać – powiedziała Monika Michna.

Wszystko to ma posłużyć kształtowaniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego gospodarowania zasobami świeżej wody i wzmocnieniu eko-odpowiedzialności.

Wszystkie działania STAR-WiK-u będzie można na bieżąco śledzić na stronie przedsiębiorstwa oraz na Facebooku.