Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przyłącz się!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu od 2008 roku obchodzony jest 2 kwietnia. W tym dniu w wielu miastach na całym świecie niebieskim światłem zabłysną największe budowle, a ulicami przejdą Niebieskie Marsze. Ma to zwrócić uwagę ludzi na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Na znak solidarności również ulicami Starogardu przejdzie Marsz Niebieski, a na niebiesko rozbłysną budynki Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego.

Autyzm to nie choroba, ale zespół zaburzeń rozwoju i funkcjonowania ośrodka nerwowego. Ludzie dotknięci tym zaburzeniem zachowuję się inaczej niż inni, mają problemy z wyrażaniem emocji i uczuć oraz nawiązywaniem i budowaniem relacji z otoczeniem. Ich alienacja oraz niezrozumienie ich zachowań wynika często z niewiedzy i braku społecznej świadomości, czym jest autyzm.

2 kwietnia Fundacja JIM zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców do włączenia się w akcję rozbudzania tej świadomości i wrażenia solidarności z osobami autystycznymi, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Akcję swoim patronatem objął Prezydent Miasta. Rozpocznie się ona o godz. 13.30 Mszą Św. w kościele Św. Wojciecha. Po mszy o godz. 14.30 na spod pomnika Św. Wojciecha ulicami miasta wyruszy Niebieski Marsz. Będzie to znak naszej solidarności, wsparcia i braku zgody na dyskryminację osób autystycznych. Marsz zakończy się w Galerii Neptun, gdzie o godz. 15.00 rozpocznie się koncert dzieci i młodzieży. Na zakończenie spotkania ok. godz. 18.30 wystąpi tegoroczny jubilat, który niedawno świętował 45.lecie pracy artystycznej – Henryk Sadowski.

Wszyscy, którzy tego dnia zawitają do Galerii będą mogli obejrzeć też dwie niezależne wystawy fotograficzne poświęcone rodzinom z dziećmi autystycznymi. Swoje prace zaprezentują Edyta Lichy, która skupiła się głownie na portretach oraz Tomasz Rogalski, który jako temat do swoich prac wybrał spotkania z rodzinami w plenerze.

W tym wyjątkowym dniu każdy może się solidaryzować z osobami autystycznymi również poprzez podświetlenie budynku. W Starogardzie na niebiesko od piątku do niedzieli rozbłysną budynki Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego.

Przyłączcie się do akcji!

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl