Światło, które daje moc…

Betlejemskie Światło Pokoju – światło, które dodaje odwagi i mocy – trafiło do Starogardu Gdańskiego. Wprost z Groty Narodzenia Pańskiego  15 grudnia starogardzcy harcerze dobrali je w Zakopanem od słowackich skautów. Pod jego blaskiem przestrzeń pokoju, życzliwości i otwartości na drugiego człowieka nabiera konkretnego wymiaru służby, bycia dla kogoś i bycia z kimś.

Historia zaczęła się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów i harcerzy w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Prezydent Janusz Stankowiak wita się z harcerkami 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki, które przyniosły do Urzędu Miasta Betlejemskie Światełko Pokoju

18 grudnia 2019 roku pod hasłem „Światło, które daje moc…” Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Starogardu Gdańskiego.  Z rąk harcerek 1 Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki podczas sesji Rady Miasta odebrali  je prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak i przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert odbiera Betlejemskie Światełko Pokoju– Niech BŚP rozświetli wasze domy, w sercach zagości miłość, a na twarzach pojawi się uśmiech. Niech to światło obudzi w was wrażliwość na wszelki niedostatek i będzie dla was niewyczerpanym źródłem tej wrażliwości i mocy do dzielenia się dobrem z innymi – mówili przekazując BŚP prezydentowi, przewodniczącej Rady Miasta. 

Harcerze życzyli wszystkim spokojnych, radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, wręczając każdemu  pamiątkową pocztówkę z życzeniami. 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl