Sukces młodych literatów

Starogardzianie Ida Chmielecka i Krzysztof Renka zostali laureatami XXIII Ogólnopolskiego i XXXVII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2019. 28 listopada tego sukcesu pogratulował im prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Ida Chmielecka aktualnie jest uczennicą klasy o profilu matematyczno-geograficznym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. – Wiersze na przegląd napisałam będąc w klasie III gimnazjum. Poezja jest dla mnie najlepszą odskocznią od rzeczywistości. Pomaga mi oderwać się od codziennych problemów i odreagować stres. Wybór jury konkursu, w którym zasiadało wielu uznanych w świecie literatury osób był dla mnie dużym zaskoczeniem. Nagrodzili wiersz, który według mnie był najsłabszy – opowiadała Ida.

Ida Chmielecka i Krzysztof Renka

Krzysztof Renka to uczeń VI klasy w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 8 im. Mikołaja Kopernika. Na konkurs wysłał swoje opowiadania. – Największym problemem było dla mnie ograniczenie znaków. Przeważnie piszę długie teksty, o czym najlepiej wiedzą moje nauczycielki – śmiał się Krzyś.

– Dużo czytam. 400-stronicową książkę potrafię „połknąć” w jeden wieczór. To dla mnie najlepsza rozrywka. Na pewno dzięki temu piszę z większą łatwością – dodał nastolatek.

– Jestem dla Was pełen uznania. Podziwiam przede wszystkim dojrzałość, jaką prezentujecie w tak młodym wieku. Cieszy mnie, że macie pasję, którą rozwijacie, czerpiąc z niej tak wiele radości. Serdecznie gratuluję Wam sukcesu w przeglądzie twórczości literackiej i życzę ich jeszcze wielu – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański.

Zarówno Idę, jak i Krzysztofa do konkursu przygotowała Elwira Potocka, która towarzyszyła im podczas spotkania z prezydentem Starogardu. Krzysia wspierała także mama Dorota Renka.

W tegorocznym Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa udział wzięło 509 autorów z całej Polski, którzy nadesłali 1206 utworów. 334 uczniów szkół podstawowych nadesłało 741 utworów. 61 uczestników przeglądu z likwidowanych w Polsce gimnazjów przesłało 133 utwory. 114 uczniów szkół średnich nadesłało 332 prace.

Dzieła nagrodzonych uczestników przeglądu, w tym również Idy i Krzysia, wydane zostały w formie książki.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl