Stypendia dla twórców kultury

Dwudziestu starogardzkich artystów otrzymało wsparcie w postaci stypendium Prezydenta Miasta. Zajmują się różnymi dziedzinami, ale każdy z nich na swoim koncie ma sukcesy. Żaden z tegorocznych stypendystów nie zamierza osiąść na laurach. Wszyscy mają ambitne plany.

– Cieszę się, że spotykam się z Państwem w tak przyjemnych okolicznościach. Często mówimy, że: „Starogard sportem stoi”. Myślę, że nadszedł czas, żeby nasze miasto zasłynęło kulturą i to nie tylko w regionie, ale w całej Polsce, a może nawet i na świecie. Mam nadzieję, że stypendium, które Państwo dzisiaj otrzymali pomoże Wam w realizacji planów – mówił prezydent Janusz Stankowiak.

– Stypendium Prezydenta Miasta zostało przyznane mi po raz pierwszy. Jestem bardzo wdzięczna. Przyda się bardzo przy realizacji mojej wystawy zatytułowanej „Kociewskie dzieci i ich mali przyjaciele”. Już zaczęłam ją przygotowywać. Wernisaż przewiduję na przełomie września i października w Muzeum Ziemi Kociewskiej – powiedziała jedna z tegorocznych stypendystek Irena Zagórska. – Takie stypendium dodaje siły i wiary w siebie. Jest świetną motywacją do dalszych działań twórczych – dodał Marek Zagórski.

– Bardzo cieszy mnie otrzymane stypendium. Wykorzystam je na wydanie tomiku poezji – swoimi planami podzielił się Karol Tiałowski. – Nam pomoże to w realizacji teledysku, który będzie promował nie tylko naszą muzykę, ale i Starogard Gdański. To ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których muzyki nie da się promować tylko dźwiękiem. Bardzo potrzebny jest też obraz – mówili Kamil Zaremski i menadżer zespołu Requiem Wojciech Belka.

Przyznawanie stypendiów w dziedzinie kultury nie jest zadaniem łatwym. Trudno jednoznacznie ocenić artystów, zwłaszcza jeśli zajmują się różnymi dziedzinami. Tegoroczni stypendyści z pewnością nie zapomną, że wkład w ich rozwój ma także miejsce, w którym nie tylko tworzą, ale i żyją – Starogard Gdański. Środki przeznaczone w projekcie budżetu miasta na 2018 r. na stypendia kulturalne to 40 000 zł.

Stypendium na 2018 r. otrzymali:
Krzysztof Bagorski – na stworzenie cyklu obrazów i przygotowanie wystawy
Filip Bedla – na podnoszenie umiejętności i kształcenie w dziedzinie tańca towarzyskiego, udział w międzynarodowym turnieju tańca w Blackpool w Anglii
Wojciech Belka – na rozwój działalności zespołu Kamil Zaremski i Requiem
Julia Cyrzan – na podnoszenie kwalifikacji tanecznych
Michał Dudek – na podnoszenie kwalifikacji tanecznych
Wojciech Gdaniec – na rozwój orkiestry kameralnej Pro Simfonica i zespołu Singers Novi
Adam Haras – na organizację wystawy autorskiej
Magdalena Haras – na opracowanie materiałów wydawniczych, przygotowanie wystawy
Artur Hossa – na zakup sprzętu i materiałów potrzebnych do zorganizowania wystawy „Wydarzenia Patriotyczne i Kulturalne na Pomorzu”
Mariusz Mecka – na wydanie tomiku poezji
Józef Olszynka – na zorganizowanie wystawy malarstwa techniką akwareli
Krzysztof Paul – na dalszy rozwój muzyczny
Tomasz Radimonas – na organizację warsztatów muzycznych, nagranie płyty
Paweł Ratajek – na poszerzenie dorobku artystycznego (wyjazd na co najmniej dwa konkursy akordeonowe)
Seweryn Spręga – na zakup odpowiedniego stroju na zawody taneczne
Edyta Anna Szalewska – na powiększenie dorobku artystycznego w dziedzinie plastyki
Karol Tiałowski – na wydanie tomiku poezji
Paweł Wyborski – na organizację wystawy, druk folderów
Irena Zagórska – na przygotowanie wystawy „Kociewskie dzieci i ich mali przyjaciele”
Marek Zagórski – na wystawę w formie ART

Fot. Małgorzata Rogala

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl