Stypendia dla artystów wręczone

Niektórzy mają już spore doświadczenie, inni dopiero zaczynają swoją artystyczną drogę, ale każdy z nich na swoim koncie ma już sukcesy. 5 marca Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak w towarzystwie Przewodniczącej Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Miasta Martyny Łangowskiej-Siembidy wręczył stypendia kulturalne na 2024 r. Wsparcie na łączną kwotę 40 000 zł otrzymało 11 artystów.

– W tym roku do Urzędu Miasta trafiło 28 wniosków o stypendia. Wspólnie z Komisją Kultury i Promocji Miasta zdecydowaliśmy o przyznaniu 11. Cieszę się, że możemy Państwa wesprzeć w kontynuowaniu Waszych pasji. Widać, że kochacie to, czym się zajmujecie. Udowodniliście to nie raz. Jestem Wam za to niezwykle wdzięczny i chciałbym Wam nie tyle pogratulować, co przede wszystkim podziękować za Państwa działania dla lokalnej społeczności. Często przecież uświetniacie swoją twórczością miejskie wydarzenia, podnosząc tym samym ich rangę – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Od lewej: Martyna Pazera, która otrzymała stypendium w dziedzinie grafiki i Beniamin Tomasz Cierniak - stypendysta w dziedzinie malarstwa
Od lewej: Martyna Pazera, która otrzymała stypendium w dziedzinie grafiki i Beniamin Tomasz Cierniak – stypendysta w dziedzinie malarstwa

– Moment wręczania stypendiów w dziedzinie kultury jest tak samo podniosły dla nas, jak i dla Państwa. Jest mi niezmiernie miło spotkać się dzisiaj z Państwem i patrzeć na Waszą radość. Wierzę, że przyznane środki pozwolą Wam jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła, czego z całego serca Państwu życzę – powiedziała Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Miasta Starogard Gdański Martyna Łangowska-Siembida.

– Kapela Kociewska Fefernuski, którą reprezentuję, stypendium kulturalne Prezydenta Miasta otrzymała już drugi raz. Te środki są dla nas bardzo pomocne. W tym roku planujemy przeznaczyć je na organizację koncertów naszego zespołu, które promować będą Starogard Gdański i całe Kociewie – swoje plany zdradził Wojciech Leszczyński.

Wojciech Leszczyński (w środku) z Prezydentem moiasta Starogard Gdański januszem Stankowiakiem i Prezewodniczącą Komkisji Kultury i promocji miasta Martyną Łangowską-Siembidą.
Wojciech Leszczyński (w środku) z Prezydentem Miasta Starogard Gdański Januszem Stankowiakiem i Przewodniczącą Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyną Łangowską-Siembidą

Na działalność artystyczną w 2024 r. stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański otrzymali:

w dziedzinie malarstwa:
Bieniamin Tomasz Cierniak
Zygmunt Lidka
Zofia Sumczyńska
Kaja Zadurska

w dziedzinie muzyki:
Łukasz Kiełpiński
Wojciech Leszczyński
Michał Nagórski
Paweł Ratajek
Agnieszka Wiśniewska

w dziedzinie teatru:
Aleksandra Miczek

w dziedzinie grafiki:
Martyna Pazera

W ciągu dobiegającej końca kadencji Prezydenta Miasta w latach 2019 – 2024 przyznano w sumie 117 stypendiów kulturalnych. Ich kwota wyniosła w sumie 240 000 zł.

Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy.

Fot. Małgorzata Rogala