Strefa na Zdrowie Polpharmy – bezpłatne badania w całej Polsce

Od sierpnia rusza ogólnopolska akcja bezpłatnych badań Strefa na Zdrowie Polpharmy zainicjowana przez firmę Polpharma. W 8 miastach w Polsce: Starogard Gdański, Pabianice, Sieradz, Nowa Dęba, Leszno, Ełk, Wałbrzych i Nowy Sącz mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań o profilu kardiologiczno-diabetologicznym. To odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy w trakcie pandemii nie mieli i wciąż nie mają dostatecznego dostępu do specjalistów i terapii.

W tym roku w ramach akcji będzie można wykonać następujące bezpłatne, specjalistyczne badania i konsultacje:
– Profil lipidowy – badanie: trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji cholesterolu zawierających odpowiednio LDL i HDL,
– EKG i ciśnienie tętnicze,
– Hemoglobina glikowana – badanie oceniające średnie stężenie glukozy we krwi w okresie ostatnich 3 miesięcy.

Pierwsza akcja odbędzie się 8 sierpnia 2021 r. w godz. 10:00-18:00 w hali sportowej im. Gerarda Podolskiego przy ul. Generała Józefa Hallera 19a. Zapraszamy po uprzednim zapisaniu się. Aby skorzystać z badań i porady specjalisty nie jest wymagane skierowanie. Zapisy telefoniczne pn-sb, w godz. 16:00-20:00 pod nr tel: +48 662 378 062.

Ideą akcji profilaktyki prozdrowotnej Strefa na Zdrowie Polpharmy jest ułatwienie dostępu do badań, porad lekarskich i edukacji zdrowotnej pacjentom w wieku powyżej 40 r. ż. Program prowadzony jest już dziewięć lat. W tym czasie udało się przebadać ponad 20 000 mieszkańców ponad 100 miast w Polsce.

– Dobór badań i konsultacji nie jest przypadkowy. Do tej pory były to specjalizacje, do których najdłużej oczekuje się na wizytę, stąd przez wiele lat prowadziliśmy badania endokrynologiczne, okulistyczne, kardiologiczne i pulmonologiczne. W tym roku sytuację odmieniła pandemia i zgodnie z ekspertami uznaliśmy, że profil badań kardiologiczno-diabetologicznych jest najbardziej pożądanym dla polskich pacjentów – mówi Marta Gawrylik, koordynator akcji Strefa na Zdrowie Polpharmy.

– Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2 to jedne z najistotniejszych czynników prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i udaru mózgu. Biorąc pod uwagę, że wczesna interwencja lecznicza pozwala na spowolnienie rozwoju i zmniejszenia częstości występowania zawałów serca i udarów mózgu. Dlatego też, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli wczesne wykrywanie wysokich wartości ciśnienia tętniczego, cholesterolu i glukozy oraz wdrażanie odpowiedniego postępowania. Już od dawna bowiem wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć – dodaje dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski.

Dlatego też program Strefa na Zdrowie Polpharmy ma na celu zapewnienie pacjentom dostępu do tych specjalizacji i badań, do których dostęp na co dzień jest utrudniony. Na zainteresowanych czekać będą specjaliści, którzy przeprowadzą wywiad, sprawdzą stan zdrowia oraz podpowiedzą jak o nie dbać. Każdy pacjent oprócz badania otrzyma fachową poradę lekarza specjalisty oraz ewentualne wskazania do dalszego leczenia.

Strefa na Zdrowie Polpharmy to ogólnopolski program bezpłatnych badań zainicjowany przez firmę Polpharma, który trwa od 2012 r. Do tej pory przebadanych zostało ponad 16 tysięcy polskich pacjentów podczas aż 79 akcji bezpłatnych badań na terenie całej Polski.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl