Strażacy ochotnicy mieli swoje święto

Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie ma już 160 lat. Z tej okazji 6 lutego odbyła uroczysta msza święta, oraz spotkanie strażaków ochotników, na którym podsumowano działalność OSP w minionym roku. Medalami i odznaczeniami, wyróżniono również druhów za ich osiągnięcia dla jednostki.

Na uroczystości, obecni byli prezydent miasta Janusz Stankowiak, zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.
– Czujemy się bardzo wyróżnieni, że możemy brać udział w tak niezwykłym wydarzeniu jakim jest wasz jubileusz. 160 lat historii, tradycji, pasji ale też ogromnych poświęceń. Dzisiaj jesteście na szczycie zaufania publicznego. W imieniu mieszkańców miasta, chciałbym złożyć wyrazy szacunku i uznania, wdzięczności i zdrowia, bo dla pełnienia waszej misji jest ono niezbędne – powiedział prezydent miasta, Janusz Stankowiak.

– Trzeba powtarzać wam niejednokrotnie, jak bardzo jesteście dla nas, mieszkańców ważni. To dzięki wam, mamy zapewnione bezpieczeństwo w mieście, dlatego bardzo dziękuję za to, że słysząc głos syreny, każdego dnia poświęcacie się, zostawiacie wszystko po to, aby nam mieszkańcom żyło się lepiej. Życzę Wam rozwijania misji i waszej działalności oraz bezpiecznych powrotów. Mogę was zapewnić, że Rada Miasta będzie dalej pozytywnie kontynuowała współpracę i pozytywnie reagowała na wasze potrzeby – dodała przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Medalami i odznaczeniami, wyróżniono druhów za ich osiągnięcia dla jednostki.

Na chwilę obecną Ochotnicza Straż Pożarna liczy 102 druhów i 30 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Do dyspozycji ma cztery pojazdy (dwa gaśnicze i dwa specjalistyczne) oraz dwie łodzie i sprzęt do ratownictwa wodnego. Do udziału w zdarzeniach w gotowości jest blisko 40 ratowników, którzy posiadają wiele specjalistycznych szkoleń i uprawnień. W minionym roku ochotnicy OSP byli wzywani do ponad 300 zdarzeń. Każdego roku pozyskują sprzęt, dzięki któremu są w stanie sprostać zadaniom związanymi z ratowaniem życia, zdrowia i mienia. Biorąc udział w zdarzeniach i ćwiczeniach organizowanych na różnych szczeblach struktur KSRG, ochotnicy wciąż podnoszą stan swojego wyszkolenia. Z myślą o rozwoju i przyszłości czynią również starania, aby pozyskać nową funkcjonalną siedzibę.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl