Bo odblask to bardzo ważna rzecz!

W dniach 18-31 stycznia Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim prowadziła działanie w ramach akcji ,,Bądź widoczny – odblask to nie obciach”. Strażnicy szczególną opieką otoczyli wracających do szkół po długiej przerwie uczniów klas I-III.

Wzmożone patrole Straży Miejskiej odbywały się w okolicach starogardzkich placówek oświatowych. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zdarzenia mające wpływ na bezpieczeństwo dzieci, stan odśnieżania chodników, parkowanie pojazdów w otoczeniu szkół, oświetlenie drogi do placówek czy też noszenie elementów odblaskowych przez najmłodszych. Dodatkowo przeprowadzono 48 kontroli. Starogardzka Straż Miejska rozdała najmłodszym uczniom z klas pierwszych 541 elementów odblaskowych. Dzieci otrzymały opaski na rękę, zawieszki na plecaki, nalepki odblaskowe oraz odblaski na koła od rowerów.

Odblaski zwiększają widoczność dziecka na drodze, nie tylko w całkowitej ciemności, ale też w półmroku. Pochmurny dzień, śnieg i wieczór zapadający szybko  to wystarczające powody, by mali mieszkańcy naszego miasta zostali wyposażeni w odpowiednie elementy odblaskowe.  Jeśli chcemy mieć pewność, że dziecko zawsze będzie miało przy sobie odblaskowy gadżet, najlepiej na stałe przyczepić do plecaka i do kurtki odblaskowe zawieszki.  Wyposażając dziecko w odblaski i wyjaśniając mu metodę ich działania kształtujemy w nim poczucie odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo.

W trosce o bezpieczeństwo dziecka warto wyposażyć je w odblaskowe gadżety. Na zdjęciu uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8.

O noszeniu odblasków przypominamy regularnie. Chcemy uświadomić najmłodszym, że ich używanie jest niezwykle istotne. Jesteśmy dzięki nim bardziej widoczni na drodze, co zdecydowanie zwiększa nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy szybko zapada zmrok. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym – wyjaśnia prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas

Organizatorem akcji jest Prefektura Straży Miejskich i Gminnych Województwa Pomorskiego. W szkołach podstawowych województwa pomorskiego rozdano ponad 3000 elementów odblaskowych oraz przeprowadzono 552 kontrole ze szczególną uwagą na bezpieczeństwo dzieci. W związku z pandemią zajęcia z dziećmi odnośnie bezpieczeństwa odbywały się online a odblaski zostały przekazane na ręce dyrektorów szkół.

W działaniach udział brały Straże Miejskie z Województwa Pomorskiego: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Kartuzy, Malbork, Kwidzyn, Władysławowo, Pelplin, Straż Gminna w Kościerzynie. Koordynatorem całego wydarzenia była Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim.

Pamiętajmy, że nawet jeden mały odblask, widoczny dla kierującego może uratować życie.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl