Strajk oświaty zawieszony

Od soboty, 27 kwietnia nauczyciele zawieszają strajk. Taką decyzję podjął 25 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego. To oznacza, że od poniedziałku dzieci idą do szkoły. Jednak nie wszyscy uczniowie w Starogardzie 29 kwietnia wrócą do szkoły.

Od poniedziałku 29 kwietnia uczniowie szkół podstawowych nr 1, 4 i 6 wracają do szkoły. Zajęcia odbędą się zgodnie z planem lekcji.

Dla uczniów SP 2, SP 3 i SP 8 dni: 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja są dniami wolnymi od zajęć. To oznacza, że do szkoły wrócą dopiero 6 maja.

Rodzice najmłodszych starogardzian od poniedziałku mogą zaprowadzić swoje dzieci do miejskich przedszkoli.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza protest od soboty 27 kwietnia. Zawiesza, ale nie kończy! Daje czas rządowi polskiemu do września. W swoim oświadczeniu Sławomir Broniarz podkreślił, że ZNP nie podpisuje tego, co podpisała Solidarność i żąda usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży. W oczekiwaniu na konkretne rozwiązania, zaznaczył:

„Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd. Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:

 •  10 proc. podwyżki od września
 • skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat
 • uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji
 •  wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.
Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:

 •  zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
 • rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego – mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym
   systemem edukacji w naszym kraju

Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.
Program „Szkoła na szóstkę” to:
wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB

 • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
 • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
 • zmniejszenie biurokracji w szkołach
 • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
 • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.
W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go.

W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem. Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.

Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku” – oświadczył Sławomir Broniarz

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl