STRABAG wybuduje węzeł komunikacyjny w Starogardzie

W półtora roku firma z Pruszkowa przebuduje starogardzki dworzec PKP i ulice w jego sąsiedztwie, w tym Aleję Wojska Polskiego. W dniu 20 lutego prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał z przedstawicielami firmy STRABAG umowę na wykonanie inwestycji. Roboty ruszą w marcu br.

W listopadzie Gmina Miejska ogłosiła przetarg na „Budowę i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim”. Do konkursu stanęło 7 firm: z Pinczyna, Gdyni, Piaseczna, Pruszkowa, Starogardu Gdańskiego i dwie z Warszawy. O wyborze najkorzystniejszej oferty decydowała cena. Firma Strabag uzyskała najwyższą ocenę, proponując kwotę od 0,5 do 4 mln zł niższą od pozostałych oferentów. Prace wykona za niecałe 30 mln zł.

W poniedziałek, 20 lutego prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz pełnomocnicy firmy Strabag Michał Drywa i Marcin Ceglarek podpisali umowę na realizację zadania. Zakończenie całej inwestycji zgodnie z umową zaplanowane jest na koniec sierpnia 2018 r.

Janusz Karczyński Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego przedłożył stronom do podpisania umowę na budowę integracyjnego węzła komunikacyjnego.

Szczegółowy harmonogram robót zostanie ustalony do połowy marca, wtedy też nastąpi przekazanie placu budowy.

Zadanie obejmuje przebudowę kompleksu budynków dworca PKP. W budynku głównym dworca znajdą się poczekalnie, kasy, toalety, a także mała gastronomia. W sąsiednim budynku znajdzie się centrum monitoringu oraz siedziba Straży Miejskiej. W pobliżu pojawi się nowy plac autobusowy z peronami i wiatami. Znajdzie się też miejsce dla miejskich autobusów i taksówek. Wokół węzła pojawią się nowe strefy parkowania Park&Ride (zaparkuj i jedź), Kiss&Ride (pocałuj i jedź), rowerowego Bike&Ride (zostaw rower i jedź ). Wszystkie mają służyć jednemu. Będą to miejsca specjalnie wyznaczone do tego, aby ułatwić albo podwiezienie kogoś na pociąg lub autobus albo przesiadkę na inny środek lokomocji.

Budowa węzła przesiadkowego obejmie cały układ komunikacyjny dróg wokół, m.in. ulicę M.Hillar, ul. Kolejową, część ul. Gdańskiej i przede wszystkim Aleję Wojska Polskiego.

– Czeka nas gigantyczne przedsięwzięcie – powiedział Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych. Poruszanie się w okolicy dworca i Alei Wojska Polskiego będzie przez najbliższe półtora roku znacznie utrudnione. Postaramy się jednak zminimalizować te trudności, aby osoby dojeżdżające do miasta pociągiem czy autobusami, a także mieszkańcy tej części miasta mogli w miarę bezstresowo korzystać z miejskiej infrastruktury w trakcie realizacji inwestycji.

Michał Drywa pełnomocnik Firmy STRABAG Sp. z o.o., prezydent miasta Janusz Stankowiak i Przemysław Biesek-Talewski zastępca prezydenta miasta ds techniczno-inwestycyjnych

Zapisz

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl