STRABAG przedstawił wstępny harmonogram robót na Alei

Poniedziałkowe (27.03) spotkanie władz miasta z mieszkańcami przyciągnęło do osiedlowej świetlicy przy ul. Wybickiego tłumy. Wszyscy byli ciekawi, kiedy ruszy przebudowa dworca PKP i w jakiej kolejności modernizowane będą ulice: Kolejowa, Gdańska, Hillar i Aleja Wojska Polskiego oraz jakie wiążą się z tym utrudnienia. Przedstawiciele firmy STRABAG S.A. przedstawili przybliżony harmonogram robót budowlanych, planowanych na najbliższe 18 miesięcy.

Sławomir Szewczyk kierownik budowy poinformował zebranych, że przebudowa Alei Wojska Polskiego podzielona będzie na trzy etapy.
– Przebudowa pierwszego odcinka od drogi krajowej do ul. Wybickiego rozpocznie się już w kwietniu i potrwa do końca sierpnia tego roku – powiedział Szewczyk. Dodał, że wiązać się z tym będą chwilowe utrudnienia na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej, Hallera i drogi krajowej. – Ze względu na konieczność podłączenia się na pierwszym odcinku Alei do sieci kanalizacyjnej na okres kilku tygodni na skrzyżowaniu przeprogramowana zostanie sygnalizacja świetlna i zamknięte zostaną niektóre lewoskręty.  Dalej wyjaśnił, że kolejny – drugi etap modernizacji Alei obejmie odcinek od ulicy Wybickiego do ul. Grunwaldzkiej. Budowa przewidziana jest na wiosnę 2018 roku. Ostatni trzeci odcinek od ul. Grunwaldzkiej do ul. Kolejowej wykonany zostanie do końca sierpnia 2018 roku.

Kierownik budowy Sławomir Szewczyk z firmy STRABAG przedstawia przybliżony harmonogram prac budowlanych na Alei Wojska Polskiego

Na czas budowy poszczególne odcinki będą zamknięte dla ruchu samochodowego. Ze względu na głębokie wykopy mieszkańcy muszą liczyć się też z utrudnieniami w ruchu pieszym, ale wykonawca zapewnił, że zrobi wszystko, aby te ograniczenia były jak najmniej uciążliwe. Dodatkowo poinformował, że na terenie budowy będą działać dwa biura. Jedno na Alei Wojska Polskiego, po drugiej stronie świetlicy, które zostanie uruchomione lada dzień, a drugie trochę później w okolicy dworca PKP. – Jeżeli będziecie mieli Państwo jakiekolwiek pytania, czy konieczne będzie sprawdzenie szczegółów projektu w okolicy Państwa domów, zapraszamy – zachęcał Szewczyk. – Na miejscu z projektantami będzie można wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Podczas spotkania z sali padało wiele pytań.

Jacek Łoński – kierownik budowy robót drogowych poinformował z kolei, że przebudowa ulicy Gdańskiej i budowa ronda na skrzyżowaniu z ul. Wybickiego zaplanowane są na lipiec-wrzesień tego roku. –  Podczas robót obowiązywać będzie ruch wahadłowy – zaznaczył. – Ulica Kolejowa remontowana będzie również etapami. Pierwszy odcinek od ul. Skarszewskiej do dworca PKP przebudowany zostanie w tym roku. W tym samy czasie budowana będzie też nowa ulica – równoległa do ul. Hillar, która połączy ulicę Kolejową z ulicą Gdańską. Roboty zaplanowane są na kwiecień – lipiec tego roku. W momencie jej uruchomienia ruszą prace na kolejnych odcinkach ulicy Kolejowej, czyli od nowo zaprojektowanej drogi najpierw do ul. Traugutta potem do Alei Wojska Polskiego.

Naczelnik WTI Janusz Karczyński prezentuje zakres inwestycji.

Podczas spotkania przypomniano zakres całej  inwestycji. Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnygo Janusz Karczyński zaprezentował mieszkańcom planowane zmiany na Alei Wojska Polskiego i sąsiednich ulicach: Kolejowej, Gdańskiej i Hillar. Przypomniał, że na całej długości deptaka wymienione zostaną instalacje: gazowa, elektroenergetyczna, kanalizacja i wodociągi. W miejsce starej nawierzchni pojawi się nowa z kostki betonowej o różnej wielkości i fakturze, która zapewni komfort i bezpieczeństwo na drodze. Rozwiewając obawy mieszkańców, podkreślił, że wysoka jakość zastosowanego materiału ma zagwarantować wytrzymałość nowej nawierzchni na dziesiątki lat. – Kostka jest dostosowana do gruntów, tak aby wytrzymała obciążenia ruchu, który jest tam przewidziany – tłumaczył naczelnik WTI. Dodał też, że na Alei dopuszczony będzie jednostronny ruch samochodowy, który ma być ograniczony do minimum, jako że deptak ma przede wszystkim służyć pieszym. Wzdłuż ulicy pobiegnie nowa ścieżka rowerowa i chodniki. Pojawią się stylowe ławki, kosze na śmieci i nowe lampy, które nie tylko oświetlą samą ulicę, ale również wybrane elementy małej architektury.

Zastępca prezydenta ds techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek -Talewski odpowiada na pytania mieszkańców.

Mieszkańcy dopytywali też, co stanie się z roślinnością i nowymi nasadzeniami, które pojawiły się na Alei w ostatnich latach. Zastępca prezydenta do spraw techniczno-inwetsycyjnych Przemysław Biesek-Talewski zapewnił, że wszystkie rośliny, które będą się nadawać do przesadzenia, zostaną wykorzystane w innych częściach miasta.  – Wzdłuż Alei zaprojektowane są nowe nasadzenia krzewów, kwiatów i drzew – poinformował wiceprezydent – Zachowany zostanie też park przy dworcu. Wycięte zostaną tylko stare i chore drzewa. Postaramy się odtworzyć dawny układ alejek w tym miejscu.

Spotkanie z mieszkańcami zainicjował radny Wojciech Pielecki. Uczestniczyli w nim wiceprezydenci : Przemysław Biesek – Talewski, Maciej Kalinowski, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego Janusz Karczyński, przedstawiciele firmy wykonawczej STRABAG Sławomir Szewczyk i Jacek Łoński, zastępca komendanta Straży Miejskiej Krystyna Kwidzyńska – Kulas oraz dzielnicowi – Maciej Olejniczak i Maciej Łepek. Prezydent miasta Janusz Stankowiak nie mógł uczestniczyć w spotkaniu ze względu na pilny wyjazd służbowy.

Mieszkańcy Alei Wojska Polskiego i okolic na spotkaniu z władzami miasta 27 marca 2017 r.

Fot. Magdalena Dalecka

Zapisz