STOP wandalizmowi!

Starogard Gdański ma naprawdę wiele pięknych zakątków. Niestety nie wszyscy potrafią je uszanować. Dlatego po raz kolejny mówimy: „STOP wandalizmowi!”

– Notorycznie obserwujemy akty wandalizmu. Połamane poręcze, ławki, balustrady, na których często pojawiają się także wulgarne napisy. Złamane elementy lub ostatnio cała ławka wrzucane są do rzeki. Często łamane są drzewka i krzewy. Niedawno zniszczona została podstawa fontanny w Parku Miejskim. Uszkodzono głośniki oraz oświetlenie tężni i mostu. Nagminnie niszczone są latarnie, głównie w okolicach alei Wojska Polskiego. Tereny rekreacyjno-wypoczynkowe szpecone są odpadami wyrzucanymi wszędzie, tylko nie do przeznaczonych do tego celu koszy na śmieci. Najgorzej wygląda pod tym względem szlak spacerowy doliną Wierzycy. To bardzo nieprzyjemny, a przede wszystkim przykry widok, który przynosi ujmę i wstyd mieszkańcom Starogardu – mówi zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki.

Uszkodzona balustrada wiaty widokowej na szlaku spacerowym wzdłuż rzeki Wierzyca

– Szanowni Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego oraz nasi Goście, po raz kolejny stanowczo apeluję o to, byśmy szanowali wspólne dobro. Wszystko, co robimy, tworzone jest z myślą o Was. Zapewniam, że pracownicy Urzędu Miasta oraz wszystkich miejskich służb dokładają wszelkich starań, by nam wszystkim żyło się tutaj jak najlepiej. Inwestujemy w tereny rekreacyjne, tworzymy atrakcyjne miejsca wypoczynku, abyście spędzając wolny czas w mieście nie mogli się nudzić. Proszę, nie niszczcie tego, co może służyć nam jeszcze przez wiele lat! Tym bardziej, że wiele z tych miejsc powstało dzięki pomysłom i aktywności samych mieszkańców Starogardu, być może Waszych sąsiadów lub znajomych, którzy zgłosili swoje projekty w Budżecie Obywatelskim. Nie psujcie piękna i niepowtarzalnego uroku miejsca, w którym żyjecie! Szkodzicie przecież przede wszystkim sobie! Nie rozumiem takiego zachowania i przypominam, że wobec sprawców tego typu wykroczeń wyciągane będą surowe konsekwencje – powiedział prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Zniszczony stół w Parku Nowe Oblicze

Straż Miejska prowadzi całodobowy monitoring w najważniejszych obszarach miasta, co pozwala przeciwstawiać się wandalom niszczącym elewacje budynków, ławki, wiaty, przystanki autobusowe oraz wspomniane elementy miejsc rekreacji i wypoczynku.

– Sam monitoring, choćby najbardziej rozbudowany, jednak nie wystarczy. Potrzebna jest reakcja, dlatego zwracamy się do starogardzian, aby w przypadku, gdy zauważą akt wandalizmu informowali o tym Straż Miejską lub policję. Bez czujności wszystkich nie uda się skutecznie ukrócić tego okropnego procederu – dodaje wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

Każdy mieszkaniec może anonimowo zadzwonić pod numer alarmowy Straży Miejskiej – 986 i zgłosić zdarzenie związane z niszczeniem mienia publicznego. Prosimy o pomoc w walce z wandalizmem.

𝙏𝙪𝙩𝙖𝙟 ż𝙮𝙟𝙚𝙢𝙮 𝙞 𝙨𝙯𝙖𝙣𝙪𝙟𝙚𝙢𝙮.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl