Stop dewastacji i niedopuszczalnym graffiti

Miejski monitoring wykrył kilku sprawców brzydkich często wulgarnych rysunków na ławkach, donicach i urządzeniach służących do zabawy i rekreacji. Zniszczeń dokonują zarówno dorośli jak i nieletni. Ujawnieni muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Miasto nie toleruje dewastacji i głośno mówi stop wandalizmowi.

Nowoczesne urządzenia na placach zabaw, ławki, donice z zielenią, kosze na śmieci, latarnie – to elementy małej architektury, które służą dobru wspólnemu. Poprawiają bezpieczeństwo i wizerunek przestrzeni publicznych. Często „słono” kosztują. Ich niszczenie jest nieakceptowalne i bywa surowo karane.

Dewastacja podestu sceny letniej w Starogardzie ujawniona w oku kamery monitorującej miasto

– Starogard Gdański bardzo się zmienił w ciągu ostatnich lat. Władze miasta zadbały, aby wiele miejsc otrzymało nowy wygląd – atrakcyjniejszy i bardziej funkcjonalny. Odremontowany Rynek, zmodernizowany Park Miejski, nowy deptak przy ul. Kościuszki, Park Nowe Oblicze to tylko kilka miejsc, z których mieszkańcy chętne korzystają i które mogą być powodem do dumy z miejsca, w którym żyjemy. Niestety nie dla wszystkich to jest oczywiste. Od początku roku za pomocą monitoringu wykryliśmy wiele przypadków dewastacji urządzeń, ławek, koszy na śmieci, donic czy latarni. Ostatnio operator monitoringu ujawnił młode osoby, które popisały markerami podest sceny w Parku Nowe Oblicze. Scena została oszpecona wulgarnymi rysunkami. Materiał wideo osób, dewastujących scenę, został zabezpieczony i przekazany do Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. Tym osobom grożą konsekwencje – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej Leszek Żołądowski.

Patrol Policji legitymuje sprawców dewastacji donic z zielenią na Rynku

Podobne zdarzenie miało miejsce w marcu br. W godzinach wieczornych monitoring ujawnił grupę nieletnich, którzy popisali czarnymi markerami urządzenia na placu zabaw w Parku Miejskim oraz donice na Rynku. Na donicach też pojawiły się wulgaryzmy. Ich czyn zarejestrowały kamery, monitorujące Rynek i Park. Operator Centrum Monitoringu Miejskiego Straży Miejskiej zaalarmował patrolujących Rynek funkcjonariuszy Policji, którzy wylegitymowali nieletnich. Sprawę przejął Zespół d/s. Nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Z kolei wcześniej osoby dorosłe „ozdobiły” brzydkim graffiti kosze na śmieci i ławki na Deptaku pomiędzy ul. Owidzką a ul. Kościuszki oraz okoliczne latarnie. Osoby te zostały zidentyfikowane również dzięki monitoringowi. Straż Miejska zabezpieczyła nagrania z kamer do dyspozycji stosownych organów.

 – Apelujemy do osób niszczących nasze wspólne dobro o zaprzestanie takich praktyk. Obserwujemy miejsca publiczne i żadna z osób, która niszczy mienie publiczne, nie powinna czuć się bezkarnie. Osoby te mogą spodziewać się ujawnienia i doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości – ostrzega rzecznik prasowy Straży Miejskiej.