Stefan Chwin po raz kolejny odwiedzi Starogard

27 kwietnia o godzinie 17.00 w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie można spotkać się z uznanym powieściopisarzem, eseistą, historykiem literatury, krytykiem literackim i grafikiem Stefanem Chwinem.

Stefan Chwin to doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym. Swoje artykuły publikuje nie tylko w czasopismach polskich, ale i zagranicznych: niemieckich, szwedzkich, anglojęzycznych. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m. in. u Witolda Gombrowicza). W swoich powieściach często nawiązuje do myśli Fryderyka Nietzschego.

Najsłynniejszą jego powieścią jest „Hanemann” (1995 r.), przetłumaczona między innymi na język niemiecki i angielski oraz nagrodzona Paszportem Polityki. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1996 –2003 juror Nagrody Literackiej Nike, laureat nagrody im. Andreasa Gryphiusa – jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich.

Chwin pisze też powieści fantastyczno-przygodowe dla młodzieży. Ilustruje je grafikami swojego autorstwa. Pod pseudonimem Max Lars wydał powieść „Ludzie-skorpiony” oraz „Człowiek-Litera”.

Inne powieści pisarza, to m.in. „Esther” (1999 r.), „Złoty pelikan” (2003 r.), „Kartki z dziennika” (2004 r.), „Żona prezydenta” (2005 r.), „Dolina Radości” (2006 r.), „Dziennik dla dorosłych” (2008 r.) oraz szkice krytyczne „Bez autorytetu” (1981 r.), „Literatura i zdrada” (1993 r.), „Romantyczna przestrzeń wyobraźni” (1998 r.).

Stefan Chwin często zapraszany jest do programów telewizyjnych, m.in.: „Xsięgarni”, czy też „Śniadania mistrzów”. Starogard Gdański odwiedzi już po raz kolejny. Kiedyś gościł na przykład w księgarni Atena u Zofii Janikowskiej.

Spotkanie autorskie z tym pisarzem to nie lada gratka nie tylko dla miłośników dobrej literatury, ale i wszystkich osób wrażliwych na słowo.

Fot. Krystyna Chwin