Starogardzkie Centrum Wolontariatu z miejskim wsparciem

„Można Inaczej”, Stowarzyszenie Wspomagające Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych działa na terenie Gminy Miejskiej Starogard Gdański od 2003 roku. W ramach swoich działań prowadzi projekt „Starogardzkie Centrum Wolontariatu”, który jest realizowany w mieście z ogromnym powodzeniem od wielu lat. Centrum działa bowiem nieprzerwanie od 2004 roku.

3 marca Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie organizacji i promocji wolontariatu, podpisał 3-letnia umowę o współpracy z Dorotą Dorau, prezesem Stowarzyszenia „Można Inaczej”.

Wysokość przeznaczonych na realizację zadania środków wynosi na każdy rok 65.000 zł. Dzięki tym pieniądzom stowarzyszenie otrzyma dodatkowe wsparcie na prowadzenie Starogardzkiego Centrum Wolontariatu wraz z organizacją Gali Wolontariatu oraz prowadzenie Starogardzkiego Punktu Mediacji Rówieśniczych. Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i Dorota Dorau, prezes stowarzyszenia „Można Inaczej”.

Centrum Wolontariatu to miejsce dla osób, które chcą pomagać i tych, którzy tej pomocy potrzebują. Misją stowarzyszenia jest przede wszystkim pomoc drugiemu człowiekowi, który w danej chwili znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

Wolontariusze niosą pomoc mieszkańcom Starogardu, którzy ze względu na sytuację kryzysową wymagają specjalistycznego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Wszystko to za sprawą zaangażowania ludzi dobrej woli, którzy koordynują wzajemną pomoc.

Ich działania skierowane są również do osób niepełnosprawnych, chorych, starszych, czy ofiar wypadków. Wsparcie mogą otrzymać dzieci i młodzież zagrożona patologią społeczną, rodziny będące w kryzysie oraz wszyscy ci, którzy tej pomocy potrzebują.

Z roku na rok przedsięwzięć Centrum jest coraz więcej. – Wkrótce ruszy Młodzieżowy Telefon Wsparcia, którzy zapoczątkował swoją działalność w marcu ubiegłego roku. Oprócz tego młodzież ma bardzo dużo pomysłów. Chce działać, chce pomagać, a przede wszystkim chce wychodzić w mniejszych grupach poza ramy pandemii. Na ten moment dla mieszkańców w potrzebie rozdaliśmy darowiznę na łączną sumę 56.000 zł. Tak dobrze na starcie roku jeszcze nie było. Obecnie trwają rozmowy z mieszkańcami, którzy mają rożne potrzeby. Zachęcamy wszystkich, aby wspierali te działania finansowo, ponieważ niektórych rzeczy nie da się zrobić bezkosztowo. Ludzie często mają taki opór wewnętrzny: Czy moje dziesięć złotych jest coś warte? My wychodzimy z założenia, że dziesięć osób ofiarujących takie pieniądze daje nam już kwotę, która ma moc – wyjaśnia Dorota Dorau.

Wesprzeć organizację można również przekazując swój 1% podatku dla podopiecznych stowarzyszenia. Wystarczy w rocznym rozliczeniu wpisać numer KRS 0000174929.

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl