Starogardzki „Senior+” wzorem dla innych

24 lipca Dzienny Dom „Senior+” w Starogardzie Gdańskim odwiedził Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. W planach ma stworzenie podobnej placówki. Postanowił więc na własne oczy zobaczyć jak wygląda ta w naszym mieście i dowiedzieć się jak funkcjonuje.

– W Gminie Puck brakuje domu dziennego pobytu dla osób starszych. Dowiedziałem się, że takie miejsce jest w Starogardzie, więc postanowiłem mu się przyjrzeć, zapytać jak powstawało, zaczerpnąć inspiracji i dobrych rad – powiedział Tadeusz Puszkarczuk.

Od lewej: dyrektor MOPS-u w Starogardzie Gdańskim Urszula Ossowska, Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, jego zastępca Jerzy Tkaczyk oraz Anna Łapińska z Urzędu Gminy Puck. 

Podczas wizyty Wójtowi Gminy Puck towarzyszył jego zastępca Jerzy Tkaczyk oraz kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Puck Anna Łapińska. Gości przywitali zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. społecznych Maciej Kalinowski oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który sprawuje pieczę nad Dziennym Domem „Senior+” Urszula Ossowska.

Wszyscy razem obejrzeli poszczególne pomieszczenia placówki. – Każdy element naszego domu jest bardzo ważny, a co najważniejsze niezwykle potrzebny. Mamy salę rehabilitacyjną; tzw. gabinet zabiegowy, w którym przyjmuje pielęgniarka; salę komputerową, dobrze wyposażone i przygotowane do potrzeb osób starszych łazienki, aneks kuchenny, a sercem tego miejsca jest jadalnia, w której poza posiłkami odbywa się najwięcej zajęć – opowiadała dyrektor MOPS Urszula Ossowska.

Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. społecznych Maciej Kalinowski opowiada gościom o Dziennym Domu „Senior+”.

– U nas nie ma czasu na nudę. Każdy znajdzie coś dla siebie. Organizujemy codzienną gimnastykę, zajęcia manualne czy komputerowe. W roku szkolnym profesjonalny instruktor prowadził zajęcia teatralne. Ich efektem był występ naszych seniorów przed niemałą publicznością. Tak naprawdę dopiero się rozkręcamy. Dzienny Dom „Senior+” w Starogardzie Gdańskim otwarty został 14 października. Regularne zajęcia rozpoczęliśmy 5 listopada, ale już zaznaczamy swoją obecność na starogardzkich imprezach. Bardzo wyraźnie było nas widać i słychać na przykład podczas tegorocznego Starogardzkiego Korowodu, który rozpoczął Dni Miasta – z entuzjazmem mówiła terapeutka zajęciowa Emilia Jetka.

– Państwa działania są imponujące. Chcielibyśmy, aby w naszej gminie powstał podobny dom. Dziękujemy, że zgodzili się Państwo nas przyjąć i podzielić się swoim doświadczeniem, z którego na pewno skorzystamy – podsumował Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.

Fot. Małgorzata Rogala