Starogardzki SENIOR+ rozpoczął zajęcia

5 listopada br. do Dziennego Domu SENIOR+ przy ul. Hallera w Starogardzie Gdańskim zawitało 12 seniorów. Na pierwsze zajęcia przyszli odświętnie ubrani, w radosnych nastrojach i z ogromnym zasobem energii. Oprócz organizatorów, opiekunów i terapeutów przywitał ich prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Na pierwsze zajęcia, 5 listopada 2018 roku do Dziennego Domu Senior + przyszło 12 seniorów. Zarówno dla uczestników, jak i dla pracowników Domu był to dzień integracji i organizacji. Seniorzy poznali swoich opiekunów, terapeutów i animatorów zajęć. Obejrzeli Dom i jego wyposażenie. Pracownicy zapoznali ich z zasadami dziennego pobytu, regulaminem i harmonogramem dnia. Każdy z uczestników otrzymał też decyzję o przyznanym mu miejscu w Domu.

Pierwszy dzień w Dziennym Domu Seniora + w Starogardzie Gdańskim był dniem organizacyjno-integracyjnym. Każdy z uczestników otrzymał decyzję o przyznanym mu miejscu w Domu.

Tego dnia seniorów odwiedził też gość specjalny. Prezydent miasta Janusz Stankowiak skorzystał z zaproszenia dyrektor MOPS Urszuli Ossowskiej i osobiście przywitał pierwszych uczestników Domu Senior+.

– Witam Państwa serdecznie – powiedział Prezydent. – Cieszę się, że widzę na Państwa twarzach uśmiechy. To dla mnie znak, że to miejsce Wam się podoba. Mam nadzieję, że będziecie tu miło i aktywnie spędzać swój czas.

Pierwszych uczestników Dziennego Domu Senior + w Starogardzie Gdańskim przywitał prezydent miasta Janusz Stankowiak

Seniorzy przywitali Prezydenta kwiatami.

– To wyraz naszego podziękowania za ten Dom, za to, że możemy tutaj być. To podziękowania za troskę o seniorów – powiedziała Pani Elżbieta.

Była wspólna kawa i – oryginalny w dekoracji – tort. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i wspomnień. Prezydent potwierdził podejmowane starania o zainstalowanie w budynku windy, aby ułatwić seniorom korzystanie z obiektu. Widok z okien na restaurowany Park Miejski stał się inspiracją do rozmów o planach rozwoju miasta. – Już na wiosnę będziecie mogli spacerować nowymi alejkami oraz korzystać z tężni, siłowni i innych urządzeń do rekreacji – stwierdził Prezydent.

Powitalny tor umilił pierwsze spotkanie seniorów w Dziennym Domu Senior +

– W ostatnim czasie miasto nasze bardzo wypiękniało – powiedziała z dumą i uznaniem Pani Maria, kierując te słowa do Prezydenta. Jako mieszkańcy czujemy się zaopiekowani. Szczególnie dziękujemy Prezydentowi za te wszystkie pozytywne zmiany, którym ulega Starogard.

Pani Maria podziękowała prezydentowi i pracownikom MOPS za miejsce, które dla nich stworzyli.

Seniorzy spotykają się w Domu od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W porze obiadowej serwowany jest ciepły posiłek – zakupiony przez MOPS lub przygotowany przez samych seniorów w ramach terapii kulinarnej. Starogardzki Dom może przyjąć 30 seniorów w wieku powyżej 60 lat, nieaktywnych zawodowo. Na uczestników czekają różne zajęcia i aktywności, aby urozmaicić ich życie i stworzyć im możliwości kontaktu z ludźmi w ich wieku, ale i młodszymi w ramach działań międzypokoleniowych.

 5 listopada br. do Dziennego Domu Senior + przyszło seniorów.

– Do pracy w Domu skierowałam doświadczone i merytoryczne osoby – mówi Urszula Ossowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Koordynatorem pracy Domu jest Pani Ilona Walendziak – pracownik socjalny. Zajęcia poprowadzi Pani Emilia Jetka – terapeuta zajęciowy. Nad kondycją fizyczną i aktywnością ruchową Seniorów czuwać będzie fizjoterapeuta Pani Magdalena Rożek. Jako, że Dom jest jednym z Ośrodków Wsparcia prowadzonych przez MOPS, bezpośredni nadzór nad tym, co dzieje się w Domu. pełnić będzie Kierownik Ośrodków Pani Aleksandra Formela.

Do Domu trafiły też prezenty dla Seniorów. Wśród nich m.in. okazały kosz słodkości od Siostry Przełożonej Domu Św. Elżbiety w Starogardzie. Album o Gdańsku od Dyrektor ROPS Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku zainicjował powstanie Biblioteczki Seniora+.

Dyrektor MOPS Urszula Ossowska pokazała seniorom prezenty, które podarowali im przyjaciele Domu

– Kilkanaście pozycji książkowych ofiarowali także pracownicy MOPS. Dzisiaj biblioteczka wzbogaciła się o książki o Kazimierzu Deynie, które przekazał Przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny I Pomocy Społecznej Rady Miasta Wojciech Pielecki, a od Prezydenta otrzymaliśmy informatory i czasopisma dedykowane seniorom – informuje Ilona Walendziak i dodaje: zachęcamy innych do dzielenia się swoim księgozbiorem z naszymi Seniorami.

– Starogardzki Seniorze bądź aktywny z nami! – zapraszają pracownicy i pierwsi uczestnicy Domu „Senior+”.

fot. Magdalena Dalecka