Starogardzki Punkt Mediacji Rówieśniczych otwarty

Od 8 października 2020 r. w Starogardzie Gdańskim oficjalnie działa Starogardzki Punkt Mediacji Rówieśniczych. Jego siedziba mieści się w budynku Stowarzyszenia „Można Inaczej, który za sprawą wielu darczyńców przeszedł gruntowny remont. Tego samego dnia swoją działalność rozpoczęły również Szkolne Kluby Mediacji Rówieśniczych w PSP nr 1, 2 i 4.

– Ideą Stowarzyszenie „Można Inaczej” jest motto „Razem można więcej”. Dzięki temu „razem” możemy świętować ten ważny dzień otwarcia Starogardzkiego Punktu Mediacji Rówieśniczych w nowych, czystych, pięknie wyremontowanych pomieszczeniach – powiedziała prezes Stowarzyszenia Dorota Dorau. – Starogardzie Centrum Mediacji Rówieśniczych to efekt projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zaprosił nas do jego współtworzenia przy współpracy mediator Mediacje MD Magdaleny Dittmer. Niezmiernie się cieszę, że młodzież, która rozpoczęła w czerwcu warsztaty mediacyjne, od dzisiaj (8 października) ma miejsce, w którym może dalej uczyć się rozwiązywania konfliktów bez przemocy w praktyce – dodała prezes.

Prezes Stowarzyszenia Mozna Inaczej Dorota Dorau

Prezes przypomniała też, co zdarzyło się 7 lutego br., kiedy wszystkie pomieszczenia Stowarzyszenia zostały zalane.

– Kiedy nas zalało, pierwszymi osobami, które przybiegły nam na ratunek były dzieci z naszej świetlicy. Do dziś czuję wzruszenie na ich widok, zbierających wodę szufelkami, łopatkami i wiaderkami. Nie zapomnę słów Adriana, który podszedł do mnie i powiedział „Nie łamiemy się. Działamy”. To właśnie on został naszym bohaterem. Dał nam motywację do pracy, za co bardzo mu dziękuję – pozwiedzała prezes wręczając Adrianowi upominek.

Podopieczny „Można Inaczej” – Adrian – odbiera z rąk pani Prezes Doroty Dorau upominek za swoją dzielną postawę w trakcie walki ze skutkami zalania pomieszczeń Stowarzyszenia

Dorota Dorau podziękowała również wiceprezydentowi Maciejowi Kalinowskiemu oraz dyrektorce Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Urszuli Ossowskiej za to, że jako pierwsi wyciągnęli do nich pomocną dłoń i nie pozwolili im zwątpić. Podziękowała również radnemu Jarosławowi Janaszkowi, który osobiście pomagał im przy demontażu podłogi i cały czas interesował się postępami poszczególnych prac remontowych.

– Mimo że chodziliśmy po kostki w wodzie, Stowarzyszenie dalej działało. Ani na chwilę nie zwolniliśmy tempa, dlatego bardzo dziękuję też młodzieży, wolontariuszom i pracownikom MOPS. W tym czasie również rozkwitł wolontariat dojrzały – dodała prezes Stowarzyszenia.

Od lewej : wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Maciej Kalinowski, radny rady Miasta Jarosław Janaszek, dyrektor MOPS Urszula Ossowska, Arkadiusz Kobierzyński dyrektor SP nr 1 oraz przedstawicielka społeczności szkolnej SP Nr 2

W uroczystości otwarcia Starogardzkiego Centrum Mediacji Rówieśniczych uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Oprócz tych wyróżnionych obecni byli: dyrektora SP nr 1 Arkadiusz Kobierzyński, mediatorka Magdalena Dittmer, podopieczni Stowarzyszenia, młodzież, która uczestniczy w projekcie „PokłóciMY czy PorozmawiaMY” oraz pracownicy Można Inaczej. Gośćmi specjalnymi byli nowożeńcy Wioleta i Marek, którzy przekazali na rzecz Stowarzyszenia kilka kartonów przyborów szkolnych i gier, zebranych przy okazji ich ślubu od gości zamiast kwiatów.

Wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Maciej Kalinowski podziekował prezes Stowarzyszenia za determinacje i pogratulował jej otwarcia Starogardzkiego Centrum Mediacji Rówieśniczych

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak dzisiaj wygląda Stowarzyszenie Można Inaczej. Widziałem szkody, jakie uczyniła woda w tych pomieszczeniach, tym bardziej doceniam pracę, jaką włożono w to, aby je naprawić. Dziękuję pani prezes za determinację i za to, że się nie poddała. Gratuluję otwarcia Starogardzkiego Punktu Mediacji Rówieśniczych i cieszę się, że w Starogardzie jest grupa młodzieży, która dzięki odpowiednim szkoleniom, będzie potrafiła zwracać uwagę na to, co dzieje się z ich rówieśnikami. To bardzo odpowiedzialne i ważne zdanie – powiedział wiceprezydent Maciej Kalinowski.

Urszula Ossowska zwróciła uwagę na to, jak ważne jest to miejsce dla mieszkańców, zarówno dzięki Centrum Wolontariatu, świetlicy a teraz również Centrum Mediacji. Podziękowała wszystkim pracownikom Stowarzyszenia za ich szalone pomysły i oddanie idei niesienia pomocy potrzebującym.

Dyrektor MOPS Urszula Ossowska wręcza dyrektorowi SP nr Arkadiuszowi Kobierzyńskiemu prezenty od Ośrodka w związku z otwarciem Szkolnego Klubu Mediacji Rówieśniczych

– Jestem dumna, że Miejski Ośrodek pomocy Społecznej może z wami współpracować, bo dzięki temu że nasze myślenie o pomocy innym jest tak zbieżne, możemy tworzyć fantastyczne projekty. Dziękuję też pani Magdzie Dittmer, która wiele lat temu wyszła z pomysłem rozwinięcia mediacji rówieśniczych w Starogardzie Gdańskim, a dziś te pomysły stały się rzeczywistością. W imieniu Ośrodka, wszystkich pracowników socjalnych i asystentów rodziny dziękuję, że jest w naszym mieście takie miejsce, w którym możemy rozwijać dobro i pomoc innym – powiedziała Urszula Ossowska.

Prezydent wspólnie z dyrektor MOPS wręczyli dyrektorom i przedstawicielom szkół SP nr 1,2 i 4 prezenty od MOPS oraz tabliczki szkolnych klubów mediacji rówieśniczy.

– Paradoksalnie można powiedzieć „nie ma złego co by na dobre nie wyszło”. To miejsce dostało „nowe życie” i cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć i wspólnie działać – powiedział Arkadiusz Kobierzyński dyrektor SP nr 1.

Nowo wyremontowany gabinet w Stowarzyszeniu „Można Inaczej”

Podziękowania popłynęły również do wszystkich, którzy wsparli zbiórkę pieniędzy na remont pomieszczeń Stowarzyszenia oraz ich wykonawców: Firmy NadiBud p. Marcina Felchnera, p. Sławomira Pliszki, który wykonał nową hydraulikę oraz producenta mebli „Integra” p. Hieronima Bielińskiego. Wszystko stało się możliwe również dzięki wsparciu wielu wspaniałych mieszkańców naszego miasta, Polski i zagranicy bo np. podłogę ufundował Grzegorz z Siedlec, a wylewkę na podłogi, gładź szpachlową,  lampy i kontakty – Stowarzyszenie Niemiecko-Polskie w Diepholz. Środki na remont pozyskano również z Narodowego Instytutu Wolności.

Pierwszy dyżur młodzieży, która szkoli się w zakresie mediacji rówieśniczych w nowej siedzibie Starogardzkiego Punktu Mediacji Rówieśniczych odbędzie się w czwartek 15 października. Następne odbywać się będę w każdy kolejny czwartek. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu tel.  + 48 58 560 0459

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl