Starogardzka „schetynówka” gotowa

Po 30 latach oczekiwania ulica Traugutta została gruntownie przebudowana i odnowiona. 11 grudnia władze miasta oficjalnie podziękowały przedstawicielom władz samorządu wojewódzkiego, wykonawcom i mieszkańcom.

Inwestycja za ponad 3 mln zł

Ponad 5 miesięcy trwały prace budowlane na starogardzkiej „schetynówce”. Przebudowano odcinek drogi od ul. Mickiewicza do ul. Kolejowej o długości prawie jednego kilometra. Wykonano nową nawierzchnię, zjazdy do posesji, chodniki oraz ścieżkę rowerową po lewej stronie ulicy. Rozwiązano też problem odwodnienia ulicy przez budowę wodociągu i kanalizacji deszczowej. Wykonawcą robót drogowych była firma STRABAG, a kanalizacyjnych miejska spółka „Star-Wik”. Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł. Połowę tej sumy sfinansowało państwo w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a ponad 1,5 miliona zapłaciło miasto.

Koniec z zalewaniem posesji

– Ulica Traugutta była w stanie opłakanym. Mieszkańcy skarżyli się na nieustanne zalewanie piwnic podczas deszczów. Dlatego cieszy nas, że przebudowano wodociąg. To był priorytet. Oczywiście nowa nawierzchnia poprawi też komfort jazdy, a długo oczekiwany chodnik zapewni bezpieczną drogę do szkoły uczniom Gimnazjum Nr 2 – powiedział radny Stanisław Kubkowski – członek Komitetu Przebudowy ul. Traugutta, który zawiązał się już 2004 roku.

To już kolejna inwestycja drogowa w Starogardzie. W zeszłym roku wyremontowano ulice Zieloną i Jabłowską, niedawno oddano do użytku nową ulicę Powstańców Warszawskich, a w planach są remonty kolejnych.
– Mam nadzieję, że już na wiosnę ruszy przebudowa ulicy Kościuszki. Znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej dróg powiatowych i gminnych, które uzyskają dofinansowanie państwa – mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Podziękowania dla budowniczych i mieszkańców

W samo południe władze miasta podsumowały i oficjalnie zakończyły inwestycję. W uroczystości uczestniczył wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski, dyrektor STRABAG Michał Drywa, prezes „Star-Wik” Joanna Myślińska, pracownicy miejskich instytucji, młodzież gimnazjalna oraz okoliczni mieszkańcy. Prezydent podziękował wicemarszałkowi pomorskiemu za dofinansowanie i pomoc w realizacji miejskich inwestycji, projektantom i wykonawcom za dobrą pracę oraz mieszkańcom za cierpliwe znoszenie utrudnień podczas przebudowy. Spotkanie zakończono uroczystym przecięciem wstęgi.