Starogardzka Noc Muzeów

13 maja mieszkańcy Starogardu Gdańskiego będą mieli nieograniczony wstęp do muzeum i innych instytucji kulturalnych. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. W tym roku zapraszamy do Muzeum Ziemi Kociewskiej, Starogardzkiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Grodziska Owidz. Czekać będą na Was ciekawe opowieści, pokazy filmowe oraz wystawy.

 

MUZEUM ZIEMI KOCIEWSKIEJ

W ofercie przygotowanej na ten wieczór przez Muzeum Ziemi Kociewskiej znalazły się: wystawy stałe (etnograficzna oraz archeologiczno-historyczna) i dwie wystawy czasowe: „Modelarskie pasje Sławomira Bochniaka, Marka Kroplewskiego i Sławomira Ruśniaka” (budynek Ratusza) oraz „II Festiwal Twórczości Plastycznej Młodzieży – Świat fauny wokół nas” (budynek główny Muzeum, ul. Boczna 2).

Obejrzeć będzie można także dwie wystawy plenerowe przed Ratuszem i na dziedzińcu przez budynkiem głównym:
„Kociewskie kapliczki” (Ratusz) i „Słowiańska baśń Agnieszki Łukaszewicz” (ul. Boczna 2).
Ponadto:
17:00 – 19:00 – warsztaty ceramiczne z Markiem Zagórskim
17:00 – 19:00 – papieroplastyka z Marią Leszman
19:00 – spotkanie z przedstawicielami Starogardzkiego Bractwa Kurkowego – historia
i ciekawostki
18:00 i 20:00 – film pt. „Kamień” wyświetlany w Baszcie Narożnej (nakręcony na motywach legend o diabelskim kamieniu z Pinczyna)
Zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków kościoła św. Katarzyny.

 

STAROGARDZKIE CENTRUM KULTURY

SCK zaprasza zwiedzających do Galerii „A” im. Michała Faryseja. Dodatkowo w ramach Nocy Muzeów 20 maja o godz. 19:00 w Sali „Sokół” odbędzie się koncert „Muzyka filmowa i nie tylko…” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Pro Simfonica pod batutą Wojciecha Gdańca.

 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

MBP im. ks. Bernarda Sychty przygotowała strefę gamingową, kawiarenkę internetową, prezentację filmu „Litwa nowa i zaskakująca”, kino familijne, wystawę fotografii Sauliusa Paukstysa „Wilno z lotu ptaka”, zabawę z robotami Photon, gry i zabawy, strefę relaksu dla czytelników oraz książkobranie.

 

OŚRODEK SPORTU I REKREACJI

OSIR proponuje 12-kilometrowy Marsz Nordic Walking, który zacznie się na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny, a także nocne wspinanie na ścianie wspinaczkowej, które potrwa do 20:00. Wstęp tylko 1 zł.

 

GRODZISKO OWIDZ

Wśród atrakcji, które oferuje Gród w Owidzu znalazły się: wejście do Muzeum Mitologii Słowiańskiej, zwiedzanie Grodu z przewodnikiem, „Opowieści w ciemności” oraz opowieści przy ogniu. Wstęp na poszczególne punkty programu: 1 zł. Bilety dostępne będą w sklepiku Grodziska, wyłącznie w dniu wydarzenia.