Starogardzka młodzież w „Odysei Umysłu”

Kreatywność i współdziałanie w drużynie – takimi umiejętnościami muszą wykazać się Odyseusze, czyli uczestnicy międzynarodowego programu edukacyjnego „Odyseja Umysłu”. W tym roku nasze miasto reprezentowały dwie drużyny: z Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

Oba zespoły zmierzyły się z problemem „Bohater bardzo super… cdn.”. Ich zadaniem było przygotowanie na ten temat 8-minutowego humorystycznego spektaklu teatralnego. Żeby drużyna została wysoko oceniona przez sędziów nie może uciekać się do oczywistych skojarzeń. Musi być naprawdę oryginalna.

– Zespół z Publicznego Gimnazjum Nr 1 wybrał nazwę Żaruminaci. Wiąże się to ze społeczeństwem, w którym działa superbohater. To Planeta Lamp. Kreatywność wystawia tam swój sklepik z abażurami, które w niedługim czasie stają się niezwykle modne. Gdy, z powodu braku nici, Kreatywność zamyka interes wybucha takie niezadowolenie, że jest ona w niebezpieczeństwie. Z opałów wybawia ją superbohater i jego niezdarny pomocnik. Kim jest nasz superbohater? To lampa naftowa. Ostatecznie dochodzi do starcia pomiędzy nowoczesnymi, a tradycyjnymi lampami. Wtedy na scenie nagle pojawia się plansza: „Przepraszamy za usterki – za chwilę dalszy ciąg programu”. Niecierpliwy widz przełącza kanał na tańce hawajskie – opowiada o przedstawieniu swoich podopiecznych Anna Piotrzkowska.

Przygotowanie spektaklu, razem ze scenografią i choreografią nie było jedynym wyzwaniem, które czekało Odyseuszy. Podczas eliminacji rejonowych, które odbyły się 12 marca w gdańskiej Pozytywnej Szkole Podstawowej, musieli zmierzyć się jeszcze z tzw. „problemami spontanicznymi”. Nie wiedzieli, na co trafią w losowaniu.

W tej edycji „Odysei Umysłu” drużynę Publicznego Gimnazjum Nr 1 tworzyli: Aleksandra Wiktoria Pèrez Malowana, Martyna Möller, Amelia Poćwiardowska, Marcelina Jeleń, Natalia Lamek, Stefan Ćwikliński i Szymon Szurgot. Jej trenerami są Anna Piotrzkowska i Piotr Rompa. W skład reprezentacji Ogniska Pracy Pozaszkolnej weszli: Julia Bańko, Oliwia Godlewska, Maria Rekowska, Wiktoria Pietrasik, Katarzyna Lewicka oraz Mikołaj Glaza. Ich trenerką jest Alina Jeleń.

Najważniejszym celem „Odysei Umysłu” jest stawianie przed uczniami ekscytujących wyzwań, sprostanie którym da młodym Odyseuszom satysfakcję, dużo radości i wiele kształtujących doświadczeń. – „Odyseja Umysłu” to program międzynarodowy. Co roku młodzi ludzie z całego świata otrzymują 5 problemów długoterminowych, z których do realizacji wybierają jeden. Drużyna może się składać maksymalnie z 7 osób. Jej skład jest niezmienny, jeżeli ktoś opuści zespół, nikt nie może go zastąpić. Rywalizujemy w 4 grupach wiekowych: grupa 1 to klasy od I do V, grupa 2 – VI klasa szkoły podstawowej oraz I i II klasa gimnazjum, grupa 3 – III klasa gimnazjum + I, II, III klasa liceum, grupę IV stanowią studenci. Zawsze mierzymy się ze starszymi, mądrzejszymi. Grupę, do której należy drużyna determinuje jej najstarszy uczestnik – tłumaczy Anna Piotrzkowska, trenerka zespołu z PG 1.

– W tym roku problemy były następujące: Problem 1 – „Tajne jest fajne”, związany z mechaniką pojazdów. W tym roku pojazd musiał pokonać parking wielopoziomowy. Problem 2 – „Robota dla dziwno-bota”, czyli technologia + teatr. Robot musiał naśladować ludzkie gesty, nie mógł być zdalnie sterowany. Problem 3 – „Od czasu do czasu Omer”. Dotyczyło to interpretacji klasyki malarstwa i rzeźby. Trzeba było wymyślić jak Omer (maskotka „Odysei” – szop pracz) mógł zainspirować Leonarda da Vinci do namalowania obrazu „Mona Lisa”. Problem 4 – „Postaw na zestaw”, a więc zbudowanie struktury z drzewa balsa i kleju. Konstrukcja jest testowana pod kątem utrzymania jak największego obciążenia sportowymi odważnikami. Problem 5 – „Bohater bardzo super… cdn.”. To humorystyczny spektakl teatralny. Brzmi najprościej, ale omówienie tego problemu zajmuje 4 strony A4 – dodaje Anna Piotrzkowska.

Chociaż starogardzkim drużynom nie udało się dostać do Finału Ogólnopolskiego, to już samo uczestnictwo, przynależność do najbardziej twórczych i kreatywnych młodych ludzi w kraju dało im wiele satysfakcji oraz sił do kolejnych zmagań. – Za rok uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 wystąpią po raz 5, a młodzież z Ogniska Pracy Pozaszkolnej po raz trzeci. Nabór do drużyn odbywa się na przełomie września i października – na przygodę z „Odyseją Umysłu” zaprasza Anna Piotrzkowska.

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl