Starogardzka młodzież ma szansę odwiedzić Chiny. Wstępne porozumienie podpisane

15 stycznia br. prezydent Starogardu Janusz Stankowiak podpisał z Hu Xinfeng – przewodniczącą Rady Miasta Luohe w Chinach wstępne porozumienie w sprawie wymiany polsko-chińskiej młodzieży. Być może jeszcze w tym roku młodzi sportowcy i muzycy ze Starogardu i Chin będą mieli okazję wymienić się swoimi doświadczeniami i talentami, poznając kulturę i tradycję partnerskiego miasta.

15 stycznia br. Starogard odwiedziła delegacja z miasta Luohe w Chinach. Przewodniczyła jej Hu Xinfeng – przewodnicząca Rady Miasta Luohe, a towarzyszyli jej sekretarz generalny miasta, przedstawiciel Wydziału Sportu, przewodnicząca Powiatowego Komitetu Ludowego oraz zastępca naczelnika biura ds. kontaktów z zagranicą. Celem ich wizyty było podpisanie wstępnego porozumienia o wzajemnej wymianie uzdolnionej młodzieży.

Prezydent Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Luohe Hu Xinfeng podpisali wstępne porozumienie o wymianie uzdolnionej młodzieży pomiędzy Starogardem a miastem luohe w Chinach

– Propozycja wymiany młodzieży pomiędzy Starogardem a Luohe niezmiernie nas cieszy i interesuje – powiedział prezydent Stankowiak. – Niedawno sami gościliśmy w Chinach i wiem jak cennym doświadczeniem dla młodych ludzi może być spotkanie z inną, nieznaną im wcześniej kulturą i tradycją. Uważam, że takie spotkanie oraz wymiana doświadczeń jest ważna i cenna, i że w przyszłości może przynieść nieoczekiwane korzyści dla obu stron porozumienia.

Jak poinformowała pani Xinfeng wymiana polsko-chińska polegać ma na wzajemnym wysłaniu do każdego partnera umowy grupy uzdolnionej młodzieży z dwoma nauczycielami. Koszt przejazdu takiej grupy pokrywa miasto rodzinne, natomiast koszty pobytu i zapewnienie uczestnikom wymiany atrakcji, partner umowy. Grupa ma się składać z 6 piłkarzy, 6 tenisistów stołowych oraz 6 muzyków. Ich pobyt w kraju partnera trwałby ok. 10 dni.

Przewodniczaca Rady Miasta Luohe – Hu Xinfeng wyjaśnia zasady wymiany młodzieży polsko-chińskiej.

Wybór dyscyplin sportu był nieprzypadkowy i obustronnie zaakceptowany. Tak jak, miasto Luohe posiada znakomitą bazę treningową do gry w tenisa stołowego i zdobywa na tym polu wiele sukcesów, tak Starogard ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o piłkę nożną. Jednak obie dyscypliny w obu miastach są bardzo popularne. Partnerzy pozostawali jednak „otwartą furtkę” w tym zakresie. Obaj również zaznaczyli, że porozumienie w przyszłości może ewoluować i rozszerzyć swój zakres również o inne dziedziny życia, np. gospodarkę.

Decyzję w sprawie ostatecznego podpisania umowy prezydent podejmie wspólnie z Radą Miasta.

Oprócz prezydenta w spotkaniu uczestniczyli wiceprezydenci – Maciej Kalinowski i Przemysław Biesek-Talewski, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski oraz naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Anna Zagłoba-Góralska.

Fot. Magdalena Dalecka

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl