W Starogardzie będzie jaśniej. Unijne pieniądze na nowe oświetlenie

Ponad 2700 energochłonnych lamp sodowych zostanie wymienionych w Starogardzie na nowe –  ledowe. Miasto pozyskało  środki unijne na modernizację oświetlenia ulicznego. Wspólny projekt trzech gmin: Gminy Wiejskiej i Miejskiej Starogard Gdański oraz Gminy Bobowo pn. „Wymiana opraw oświetleniowych w MOF Starogard Gdański” znalazł się na pierwszym miejscu listy zwycięskich projektów. Tym samym partnerzy otrzymają ponad 5 mln zł dofinansowania na wymianę w sumie 4 086 lamp.

– Z powodzeniem zawalczyliśmy o kolejne pieniądze unijne – powiedział Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta miasta Starogard Gdański. – Tym razem na poprawę oświetlenia i bezpieczeństwa w mieście. 80% starogardzkich ulic oświetlą lampy w nowoczesnej technologii ledowej. Będzie w mieście jaśniej, bezpieczniej i taniej, bo dzięki wymianie oświetlenia koszt jego utrzymania się zmniejszy. To ważne i dobre zmiany dla miasta.

Projekt „Wymiana opraw oświetleniowych w MOF Starogard Gdański” zakłada modernizację ponad 4086 ulicznych lamp na terenie partnerskich gmin, tj. Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Gminy Starogard Gdański i Gminy Bobowo. Dotychczasowe energochłonne i nieefektywne oprawy sodowe lamp wymienione zostaną na oprawy wykonane w technologii LED. Nowoczesne żarówki zapewnią nie tylko niski pobór energii elektrycznej, ale będą emitowały światło rozproszone, bliższe naturalnemu. Dzięki nim zmniejszy się też zużycie energii elektrycznej i emisja szkodliwych gazów cieplarnianych w tym dwutlenku węgla do atmosfery. To z kolei zredukuje koszty utrzymania całego oświetlenia. Gminy w ten sposób zaoszczędzą pieniądze, które z powodzeniem będą mogły wykorzystać na inne zadania. Podsumowując, wymiana opraw lamp sprawi, że mieszkańcy, spacerując po zmroku po nowo oświetlonych ulicach będą czuć się bezpieczniej, zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych, co pozytywnie wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście, a także zmieni się sam wizerunek oświetlonych ulic.

Wartość całej inwestycji wyniesie ponad 7 mln zł, z czego ponad 5 mln zł zapłaci Unia Europejska, czyli aż 73 % kosztów. Prace zaplanowane są na okres od września 2017 roku do listopada 2017 roku. Ostatecznie w ramach partnerskiej współpracy gmin modernizacji  ulegnie 4086 punktów świetlnych, tj.: na terenie Gminy Miejskiej Starogard Gdański 2724 szt., na terenie Gminy Starogard Gdański 1101 szt., na terenie Gminy Bobowo 261 szt.

Zapisz

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl