Starogardzianin w gronie stypendystów Marszałka

Tomasz Wiczyński ze Starogardu Gdańskiego to stypendysta marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. W 2019 roku otrzyma 3 tys. zł na wydanie płyty CD zespołu Zdążyć przed Północą, którego jest członkiem. Planowany album nosi tytuł „W serca otchłani”.

Tomasz Wiczyński znany jest w Starogardzie nie tylko jako świetny kontrabasista, pedagog, animator kultury i organizator Pomorskich Dni Kontrabasowych, ale również historyk i przewodnik po Starogardzie Gdańskim. Wspólnie z przyjaciółmi Grzegorzem Radtke i Mariuszem Wilke w 2014 roku założył formację muzyczną „Zdążyć przed Północą”. Grzegorz Radtke to gdańszczanin mieszkający w Malborku – autor tekstów, wokalista i gitarzysta, który świetnie radzi sobie też z harmonijką ustną. Z kolei Mariusz Wilke to znakomity trójmiejski gitarzysta, współpracujący również z grupą „Bez Jacka” i zespołem Smugglersi.

Zespół „Zdążyć przed Północą” związany jest głównie z nurtem twórczości poetyckiej i folkowo – bluesowej. Do tej pory muzycy wydali album pt. „Światło” (2015 r.) oraz płytę pt. „Słowa”, której oficjalna premiera miała miejsce w styczniu 2017 roku.

Oba wydawnictwa były obszernie prezentowane na antenie Polskiego Radia m. in. w audycji radiowej – Baza Ludzi z Mgły – Radia Rzeszów oraz w lokalnych audycjach radiowych (Radio Malbork, Radio Gdańsk). Twórczość zespołu „Zdążyć przed Północą”, skłania do refleksji, może wzruszyć i poruszyć, czego dowodem są liczne komentarze słuchaczy
i publiczności podczas ich koncertów. Repertuar i stylistyka artystycznego przekazu zespołu dotyka spraw uniwersalnych, dzięki czemu Zdążyć przed Północą trafia do szerokiego grona odbiorców.

Dofinansowany przez Urząd Marszałkowski projekt dotyczy realizacji i wydania trzeciej z kolei płyty zespołu Zdążyć przed Północą. Album pt. „W serca otchłani” składać się będzie z jedenastu autorskich utworów, które są efektem pracy wszystkich członków zespołu.

Tomasz Wiczyński

– Cieszę się bardzo, że złożony przeze mnie wniosek o przyznanie Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury w 2019 roku znalazł uznanie wśród członków Komisji Konkursowej – podkreśla Tomasz Wiczyński.

– Teksty do utworów wybranych do tego albumu zaczerpnęliśmy z twórczości polskich poetów m.in. Karola Wojtyły, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta oraz twórczości literackiej Grzegorza Radtke. Dzięki stypendium będziemy mogli zrealizować nasze artystyczne plany. To dla nas spore zaskoczenie i wielkie wyróżnienie, że wśród tylu artystów, reprezentujących różne dziedziny, doceniono właśnie naszą twórczość. Przepełnia nas duma i satysfakcja, ale jednocześnie jest to mocny bodziec do dalszej pracy – dodał stypendysta.

Przy okazji pogratulował pozostałym 99 artystom i twórcom kultury, którzy uzyskali stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego w 2019 roku, szczególnie artystom i animatorom z Kociewia: Justynie Czarnocie z Borzechowa, Patrykowi Podwojskiemu ze Zblewa oraz Zdzisławie Izabeli Gulgowskiej z Pieców.