Starogardzcy Seniorzy rozpoczęli nowy rok akademicki

Blisko 200 słuchaczy Starogardzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego w ramach Starogardzkiego Centrum Kultury, 1 października uroczyście zainaugurowało nowy rok akademicki. Uniwersytet jednocześnie obchodził dziesięciolecie istnienia.


Uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2015/2016 odbyła się w Starogardzkim Centrum Kultury przy Alei Jana Pawła II 3. Tradycyjnie rozpoczęła się od hymnu „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chór Adalbertus z parafii św. Wojciecha Starogard Gdański pod kierownictwem Tomasza Radimonasa. Wszystkich zebranych gości powitała Ewa Betcher, dyrektor SCK, podsumowując krótko ostatnie dziesięć lat działalności.

5 nowych obszarów aktywności

Dziś Uniwersytet Trzeciego Wieku liczy blisko 200 członków, którzy za kilka dni rozpoczną zajęcia przewidziane w tegorocznym planie studiów. Seniorzy będą mogli zgłębiać wiedzę m.in. w sekcji językowej, informatycznej, plastycznej, taneczno – ruchowej, teatralnej, kucharskiej, psychologicznej i wędkarskiej. Nie zabraknie zajęć z zakresu zdrowia, profilaktyki i rehabilitacji, imprez kulturalnych i towarzyskich oraz turystyki krajowej i zagranicznej. Tegoroczną nowością Uniwersytetu „S-Centrum” jest m.in. pilates dla seniorów, nauka samoobrony i pracownia Moda na zdrowie, czyli spotkania ze specjalistami z dziedziny medycyny. Każdego roku dużą popularnością cieszą się także wykłady – będą się odbywały co dwa tygodnie w środę o godz.17:00 w SCK. Pierwszy zaplanowano na 14 października. Wykład pt. ”Bezpieczny senior” poprowadzą funkcjonariusze Policji.

UTW wspólnotą osób dojrzałych

Tematyka jest na tyle zróżnicowana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Słuchacze są otwarci na nowe propozycje, są głodni wiedzy. Gdy się na nich patrzy, widać uśmiech na twarzach. Są pełni energii. Dla nich to ważne, że mogą się wspólnie spotkać, wymienić poglądy i pogłębiać dalej swoją mądrość życiową – powiedziała Ewa Bechter dawna opiekunka UTW. Ważny jest jednak również czynnik społeczny. Żeby uczestniczyć w tych zajęciach trzeba po prostu wyjść z domu. To wyzwala osoby starsze z samotności i alienacji w społeczeństwie – dodała Ewa Landowska – obecny opiekun starogardzkich studentów. Maciej Kalinowski zastępca prezydenta miasta składając przyszłym studentom życzenia powiedział: Jesteście Państwo niezwykłą grupą, tworzącą dobry, przyjazny klimat. Dla wielu jesteście inspiracją i siłą napędową, co napawa podziwem i wielkim szacunkiem dla Was. Prezydent Janusz Stanowiak, który był inicjatorem i założycielem UTW, ale nie mógł być obecny na otwarciu roku akademickiego 2015/2016, przygotował dla studentów krótki film z życzeniami.

10 lat UTW – kto nie uczestniczy nie wie co traci

Podczas inauguracji seniorzy wysłuchali wykładu mgr psychologii Doroty Kamrowskiej „Mózg po pięćdziesiątce”. Honorowa Studentka 2015 – Danuta Jasińska, pochwaliła się napisaną przez siebie kroniką uniwersytecką.
Powinny być dwie kroniki bieżąca i historyczna – powiedziała Danuta Jasińska. Ponieważ jestem studentką UTW od dwóch lat, zrobiłam kronikę bieżącą z rysem historycznym, bo obu nie byłam w stanie napisać. W Kronice ukazuję całokształt pracy uczelni. Są tam opisane wszystkie pracownie, działające przy Uniwersytecie oraz imprezy, w których seniorzy brali udział. Przedstawiłam też sylwetki ważnych osób, związanych z UTW, jak również wiersze napisane przez studentów i wzory kociewskich haftów Marii Westowej.

Na zakończenie uroczystości każdy miał okazję posmakować urodzinowego tortu.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl