Starogard z prestiżową nagrodą

W poniedziałkowy wieczór, 12 października w gdyńskim Muzeum Emigracji ogłoszono online wyniki prestiżowego rankingu „Perły Samorządu 2020”. Starogard Gdański znalazł się w pierwszej 10 najlepszych samorządów w Polsce w kategorii gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców. Nagrodę otrzymał również Prezydent Janusz Stankowiak. Zajął wysokie czwarte miejsce w rankingu najlepszych włodarzy w Polsce.

Starogardzianki i starogardzian może rozpierać duma, bo zarówno miasto jak i jego prezydent Janusz Stankowiak znaleźli się w złotej dziesiątce gmin do 100 tys. mieszkańców w kategorii najlepszy włodarz i najlepszy samorząd w Polsce. Duma jest tym większa, gdyż to ważne dla miasta i jego mieszkańców wyróżnienie przypada w roku 30-lecia polskiej samorządności.

Unikatowy, bezstronny i prestiżowy

Istnieje wiele rankingów, w których różni eksperci podejmują się oceny polskich samorządów. Perły Samorządu to projekt unikatowy, bo oprócz najlepszych miast i gmin komisja wybiera również najlepszych włodarzy– prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz skarbników. Ranking przygotowuje partner merytoryczny „Dziennika Gazety Prawnej” – firma Deloitte. Specjaliści oceniają sprawność organizacyjną samorządów, ich aktywność w zakresie rozwijania usług dla mieszkańców oraz wysiłek, jaki podejmują, aby zapewnić im dobre życie. Włodarzy sprawdzają pod kątem umiejętności zarządzania gminą, otwartości na dialog społeczny i potrzeby mieszkańców. Udział w Perłach jest całkowicie bezpłatny. Samorządy muszą jedynie wypełnić dość skomplikowaną ankietę, która zawiera wiele pytań otwartych i zamkniętych dotyczących m.in. sposobu zarządzania instytucją, finansów, gospodarki, ochrony środowiska, edukacji, wykorzystania potencjału społecznego oraz kompleksowych działań na rzecz podnoszenia standardów życia. Eksperci przy wyborze kierują się zasadą bezstronności, apolityczności oraz zapewnienia równych szans wszystkim uczestnikom. Wysokie miejsce w rankingu świadczy o bardzo dobrze wykonanej pracy na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, zaangażowaniu w rozwiązywanie jej problemów i podejmowaniu skutecznych działań, mających na celu podniesienie jakości życia mieszkańców. Ocenie podlegały działania podejmowane przez samorządy i ich włodarzy w 2019 roku.

Prezydent Janusz Stankowiak czwartym najlepszym włodarzem w Polsce

W tegorocznej edycji rankingu polskich miast i gmin „Perły Samorządu 2020” wśród najwyżej ocenionych samorządów w Polsce w kategorii gminy do 100 tys. mieszkańców Starogard Gdański zajął 10 miejsce – drugie na Pomorzu. Najlepszy okazał się Sopot. Drugie miejsce zajął Ełk, a trzecie Kędzierzyn Koźle.

Nagrodę otrzymał również prezydent miasta Janusz Stankowiak. W kategorii „Najlepszy włodarz gminy do 100 tys. mieszkańców” zajął wysoką czwartą pozycję, ustępując jedynie prezydentom Ciechanowa, Ostrowa Wlkp i Ełku. Komisja oceniła go, jako włodarza, który nie boi się wyzwań, jest otwarty na ludzi i ich oczekiwania oraz uważnie wsłuchuje się w głos lokalnej społeczności, dbając przy tym o poziom i komfort ich życia. Komisja podkreśliła również istotę zróżnicowanych funkcji, jakie pełni dla rozwoju miasta zgodnie z przyjętą misją, wizją i strategią.

– Zrównoważony rozwój miasta, który towarzyszy nam od 2015 roku, przynosi konkretne, wymierne korzyści, które pozwalają miastu konkurować na arenie polskiej samorządności. Bardzo mnie cieszy, że ta praca została dostrzeżona i doceniona przez Kapitułę, choć nie to jest naszym celem.  Staramy się równoważyć budowę nowych dróg i poprawę istniejącej infrastruktury z tworzeniem przyjaznych przestrzeni do aktywności fizycznej, wypoczynku i relaksu, dbając jednocześnie o środowisko i gospodarkę. Celem podejmowanych w tym zakresie przedsięwzięć jest przede wszystkim poprawa komfortu życia mieszkańców, opartego na poczuciu bezpieczeństwa, z dostępem do mieszkań, rynku pracy, dobrze wyposażonych szkół i przedszkoli oraz bogatej oferty imprez kulturalno-rozrywkowo-sportowych.  Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie mieszkańcy miasta i moi współpracownicy. Bardzo im dziękuję za zaufanie i chęć współpracy, za otwartość i  wyrozumiałość. Bez ich pomocy Starogard nie byłby dzisiaj perłą polskiej samorządności, a ja nie stałbym w szeregu najlepszych włodarzy.  Jestem dumny z tego, że mieszkam wśród tak fantastycznych ludzi, w mieście, które stale się rozwija. Chciałbym, aby każdy mieszkaniec Starogardu czuł dumę myśląc o swoim miejscu do życia, aby młodzi ludzie chcieli tu zostać, przedsiębiorcy – inwestować, a turyści chętnie odwiedzali  stolicę Kociewia– powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Kongres Perły Samorządu 2020

Gala wręczenia „Pereł Samorządu 2020” była podsumowaniem trwającego dwa dni (12-13 października) Kongresu, podczas którego samorządowcy z całej Polski rozmawiali z ekspertami o aktualnych problemach i bolączkach polskiej samorządności oraz projektowaniu rozwiązań dla lepszego funkcjonowania miast, gmin i powiatów. Wspólnie przyglądali się zmianom, zarówno tendencjom centralizacyjnym jak i rosnącej liczbie zadań przerzucanych na samorządy. Szukali odpowiedzi na wiele pytań m.in: jak aktywnie poszukiwać środków na bieżące potrzeby miast i gmin oraz ich rozwój? Czy konieczne są zmiany ustaw, czy też w obecnych ramach prawnych samorządy mogą sobie poradzić? Poruszyli też tematy dotyczące gospodarki niskoemisyjnej i zeroemisyjnej, zmian klimatycznych i czystości środowiska, a także co robić w świecie nowej rewolucji przemysłowej, aby zadbać o lokalnych przedsiębiorców, pracodawców i podatników.

Kongres ze względu na panującą epidemię odbył się bez obecności fizycznej publiczności a tym samym wyróżnionych samorządów w poszczególnych rankingach. W sposób hybrydowy połączył stacjonarny udziału prelegentów kongresu z onlinowymi uczestnikami wydarzenia. Całość transmitowana była na portalach: www.gazetaprawna.pl, www.infor.pl, www.forsal.pl i www.dziennik.pl oraz w social mediach.

Relacja z Kongresu dostępna jest na stronie  https://www.gazetaprawna.pl/ 

jak i sam Ranking Perły Samorzadu 2020