Starogard w obiektywie STF-u

Do 4  lutego w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury można podziwiać wystawę pn. „Starogard Gdański – portret obiektywny”. Ekspozycja obejmuje 80 fotografii naszego miasta. To efekt trzy letniej pracy 6 fotografów ze Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Wernisaż wystawy odbył się 11 stycznia 2019 r.

Tematem wystawy jest miasto Starogard Gdański, a jej bohaterami Krzysztof Krajnik, Przemek Furtak, Artur Hossa, Anna Boużyk, Aleksander Kempiński i Małgorzata Żurek – sześciu fotografów ze Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego. To ich 5 wystawa – druga pokazująca stolicę Kociewia.

Od lewej: Krzysztof Krajnik, Artur Hossa, Małgorzata Żurek, Aleksander Kempiński i Przemysław Furtak

– Działamy w Starogardzie od 12 lat, tworząc grupę fotografów pasjonatów. Każdy z nas ma różne upodobania. Jedni uwielbiają fotografować krajobrazy, inni naturę, inni architekturę i jej detale, a jeszcze inni specjalizują się w portretach. Łączy nas wspólna pasja i wrażliwość na piękno otoczenia. Zapisujemy w kadrach rzeczywisty obraz otaczającego nas świata, który nieustannie się zmienia. To jednak, na co kierujemy obiektywy, to nasz świadomy wybór. Nie przymykamy oczu na niedoskonałości i nie retuszujemy tego, co nam się nie podoba. Rejestrujemy zmiany i je dokumentujemy, bo widzimy jak te zmiany szybko zachodzą. Przykładem jest nasze miasto. Starogard przez ostatnie trzy lata bardzo się  zmienił. Wygląd zmieniły: rynek, dworzec, Aleja Wojska Polskiego i wiele ulic.  Od 2015 roku utrwalamy je i dziś wiele naszych zdjęć ma wartość archiwalną.  Dlatego postanowiliśmy je zebrać i podzielić się nimi z mieszkańcami – powiedział Krzysztof Krajnik prezes STF

Ekspozycja składa się z 80 zdjęć Starogardu Gdańskiego wykonanych na przestrzeni trzech lat

Zaprezentowane na wystawie zdjęcia powstawały spontanicznie często na indywidualnych spacerach po mieście – w różnych porach dnia i roku. Wiele zostało zrobionych na grupowych plenerach fotograficznych, które STF organizuje dla swoich członków. Zobaczyć tu można fotografie najważniejszych starogardzkich zabytków, kadry z najczęściej odwiedzanych miejsc w Starogardzie, ale też urokliwe uliczki, zakamarki i detale starogardzkiej architektury.

– Pokazujemy Starogard taki jaki jest – bez retuszu. Niczego nie zmieniamy, poza naturalną obróbką w programie, która polega na poprawieniu ekspozycji, kontrastów, nasycenia barw czy ostrości obrazu. Dzięki temu Starogard wygląda odrobinę ładniej, ale oto właśnie chodzi, aby fotografie pobudzały wyobraźnię odbiorcy i cieszyły oczy. Pokazywały to, co często nam umyka w gonitwie dnia codziennego np. światło, które jest naturalnym malarzem lecz bardzo ulotnym. Każde ujęcie to też trochę subiektywne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Patrzymy na miasto inaczej – kadrami – dodał Krzysztof Krajnik.

Wernisaż wystawy odbył się 11 stycznia 2019 r. Zgromadził wielu miłośników fotografii i sztuki, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, a także sporo przyjaciół autorów zdjęć.

Tytuł wystawy „Starogard – portret obiektywny” twórcy tłumaczą dwojako. Obiektyw – nie, czyli jako zbiór obrazów zapisanych w obiektywie – widzianych prawdziwie, takimi jakimi są, tyle że przefiltrowane przez subiektywną wrażliwość osoby je fotografującej.

Gospodarze wernisażu rozlosowali wśród gości nagrody : trzy zdjęcia z wystawy i sesję fotograficzną.

Wernisaż wystawy odbył się 11 stycznia 2019 r. Zgromadził wielu miłośników fotografii i sztuki, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, a także sporo przyjaciół autorów zdjęć. Koło Gospodyń Wiejskich z Rokocina zapewniło wszystkim mały poczęstunek, a sami gospodarze wystawy rozlosowali wśród gości nagrody w postaci trzech zdjęć z wystawy, które zwycięzcy zabrali do domów oraz jednej sesji fotograficznej. 

Wystawę honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Starogard – Janusz Stankowiak.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl